t od marca tohto roku ceny potravín poklesli a výrazne prispeli k tomu, že na medzimesačnej úrovni ostala miera inflácie nezmenená. „Ceny potravín aj naďalej vytvárajú určitú mieru neistoty vývoja jadrovej inflácie,“ vyhlásila včera NBS.
Pod júlové zlacnenie potravín sa podpísalo najmä zníženie cien zeleniny. „Výraznejší pokles cien zeleniny bol dôsledkom zvýšenia domácej ponuky novej úrody na trhu. Ceny ovocia však aj naďalej rástli vplyvom vyšších cien dovážaných druhov. Aj napriek júlovému poklesu cien potravín vzrástla ich medziročná dynamika, keďže v rovnakom období minulého roka zaznamenali ich ceny výraznejší pokles,“ tvrdí centrálna banka.
Hoci jej reakcia na tohtotýždňové údaje o inflácií neobsahuje žiadnu konkrétnu zmienku o možnej zmene hlavných úrokových sadzieb, naznačila, že takýto krok je v blízkej budúcnosti nepravdepodobný. „Mierny rast konečnej spotreby obyvateľstva v súčasnosti nevytvára dopytové inflačné tlaky,“ uviedla NBS. Odvolala sa pritom na vývoj tzv. čistej inflácie očistenej od vplyvu zmeny cien pohonných hmôt, ktorá vykazuje dlhodobo stabilný vývoj. Na rozdiel od „celkovej“ inflácie čistá inflácia nezohľadňuje vplyv zmien nepriamych daní. „Pre výkon menovej politiky je dôležitý pohľad na vývoj čistej inflácie. Jej medziročná dynamika je dlhodobo stabilná, pričom v júli mierne poklesla,“ dodala centrálna banka.
Podľa údajov Štatistického úradu SR poklesla jadrová inflácia v júli na 5,2 percenta z 5,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. NBS vo svojom aktuálnom menovom programe predpokladá, že jadrová inflácia by sa v tomto roku mala pohybovať medzi 3,6 až 5,3 percentami. Doposiaľ jedinou výnimkou bol jún, kedy sa jej hodnota dostala mimo tohto intervalu. Analytici však predpokladajú, že takýto vývoj sa už do konca tohto roka nezopakuje a jadrová inflácia ostane v plánovanom intervale. (mn)