a Davidom Broucherom.
Technické detaily majú predstavitelia výboru, britského veľvyslanectva a konzulárnej služby vyriešiť na spoločnom rokovaní, ktoré sa podľa riaditeľky ČHV Jany Chržovej uskutoční dnes. Vyriešiť sa musí ochrana osobných údajov, ktoré českí občania Britom oznamujú. „Český helsinský výbor si je vedomý, že nemôže byť na pohovoroch prítomný bez súhlasu preverovanej osoby,“ povedala Chržová.
Sledovať prácu britských imigračných úradníkov na ruzynskom letisku nemôžu zatiaľ zrejme ani českí policajti. Briti si na letisku totiž na základe medzivládnej dohody z roku 1975 vytvorili územie, ktoré je mimo kontroly českých orgánov. Vyplýva to z informácií ČTK, ktoré sa opierajú o príslušné dokumenty a ich výklad.
Britské kontroly českých občanov umožňuje podľa vlády dohoda, ktorú s Londýnom uzatvorilo ešte komunistické Československo. „Pozemky, budovy alebo časti budov používané výlučne na účely konzulárneho úradu sú nedotknuteľné. Bezpečnostné a iné orgány prijímacieho štátu nevstúpia na tieto pozemky, do týchto budov alebo časti budov bez súhlasu vedúceho konzulárneho úradu alebo vedúceho diplomatickej misie vysielajúceho štátu alebo osoby menovanej jedným z nich,“ uvádza sa v dohode. (čtk)