
foto - REUTERS
t súhlasí s jeho výkonom vo funkcii. V porovnaní s demokratom Billom Clintonom za rovnaké obdobie v prvej polovici roku 1993 je na tom Bush lepšie. Clintona v prvom polroku chválilo 51 percent Američanov a 45 percent bolo spokojných s jeho úradovaním.
George Bush začal po zložitom víťazstve nad demokratom Alom Gorom až neočakávane zostra. Ledva sa Kongres stačil spamätať, už mali jeho členovia pred sebou návrh zákona na rapídne zníženie daní. Aj keď napokon z navrhovaného balíka vo výške 1,6 bilióna dolárov musel predsa len spustiť, oboma komorami schválené zníženie o 1,2 bilióna je Bushovým veľkým víťazstvom. Znížením daní sa podarilo odraziť číhajúce príznaky recesie, ale aj viacnásobné zníženie úrokových sadzieb pomohlo pomery takmer stablizovať.
Bush dokázal Snemovňu reprezentantov presvedčiť aj o potrebe novej energetickej politiky.
Členovia Kongresu po návrate z prázdnin dostanú na stôl návrh zákona o vzdelaní. Nad otázkami vzdelania tradične držali patronát demokrati. Bush teraz tému prebral a v krátkej budúcnosti - pravda, ak jeho návrh prejde - by rodičia dostávali od štátu finančné kupóny, ktoré by mohli použiť na umiestnenie dieťaťa do čo najkvalitnejšej štátnej alebo aj súkromnej školy.
V takých zónach ako je sociálne poistenie, charta pacienta alebo príspevok na recepty, má Bush určité ťažkosti. Čo sa týka napríklad zdravotníckej starostlivosti, navrhuje jej čiastočné sprivatizovanie. Vychádza z názoru, že mladé rodiny by mali časť svojich peňazí vložiť do špeciálnych peňažných ústavov, kde by sa zhodnocovali a po odchode do dôchodku by z nich čerpali finančné dávky práve na lekárske služby. Ide o revolučnú zmenu, na ktorú nemá príliš veľa Američanov chuť.
Bushovi sa z pohľadu časti Američanov nepodarilo udržať či vylepšiť imidž Ameriky v zahraničí. Aj keď jeho prezentáciu počas dvoch návštev Európy a projekt protiraketovej obrany (NMD) väčšina obyvateľov schvaľuje. Ale k jeho negatívnemu postoju napr. ku kjótskemu protokolu o znížení emisií otravujúcich životné prostredie, či odpore na likvidáciu biologických zbraní, sa časť Američanov stavia skepticky. „Možno, že sme najmocnejšou krajinou sveta, ale nemali by sme veľa vecí robiť jednostranne. Zaslúžime si tým povesť o našej aroganci,“ vraví občan zo štátu New Hampshire.
George Bush je rozdielny typ politika ako Bill Clinton. Viacerým Američanom showmanský výkon moci na spôsob Clintona trochu chýba. Ale Bush iba napĺňa jeden zo svojich ďalších sľubov pripomínaných počas predvolebnej kampane.“Vrátim dôstojnosť prezidentskej inštitúcii!“
MICHAL HAVRAN