BRATISLAVA – Strety medzi Rómami a Nerómami sú v posledných dňoch skoro na dennom poriadku.
V Kľačanoch zamaskovaní muži s bejzbalovými palicami prepadli štyroch Rómov. Dvaja z nich ležia s ťažkými poraneniami v nemocnici. V obci je strach a Rómovia si vytvárajú vlastné hliadky.
Pri Leviciach agronóm nachytal Rómov, ako kradnú hrušky, tí ho surovo dokopali a v bezvedomí leží v novozámockej nemocnici.
A do tretice: v liptovskej obci Važec je napätie tiež.
To sú len tie najzávažnejšie udalosti, ktoré hovoria o iskrení medzi Rómami a Nerómami. Dozrievanie poľnohospodárskych plodín vyvoláva desiatky ďalších konfliktov.
Je len otázkou času, kedy táto konfliktná atmosféra prerastie do veľmi konkrétnych prejavov násilia, myslí si sociológ Michal Vašečka. „To násilie nemusí mať v prvopočiatkoch rasový podtext, spočiatku môže ísť o násilie založené na sociálnych problémoch, a to z oboch strán – majoritnej aj rómskej. To môže byť potenciálne veľmi nebezpečné, pretože špirála násilia sa môže ľahko ďalej rozkrúcať,“ hovorí Vašečka.
Podľa opakovaných prieskumov verejnej mienky IVO až 80 percent slovenskej populácie hodnotí svoj vzťah k Rómom ako nepriateľský alebo skôr nepriateľský.
Zodpovední si však z toho veľkú hlavu nerobia. Predseda parlamentného výboru pre ľudské práva a národnosti László Nagy o napätí medzi Rómami a Nerómami hovorí, že problém je tu už niekoľko mesiacov. Aktivity vlády v tomto prípade ohodnotil ako „jednoznačne nedostačujúce“.
V najbližšom období vláda nijaké špeciálne rokovanie o tomto probléme neplánuje. „Chystám niekoľko materiálov do vlády. Tie sa budú dotýkať môjho úradu, štatútu, zriadenia medzirezortnej komisie, chystám materiál ohľadne finančnej podpory programov, ktoré nám doručili,“ povedala Klára Orgovánová, nová splnomocnenkyňa vlády na riešenie problémov rómskej menšiny. Podľa nej by novinári o týchto problémoch nemali písať: „Myslím, že len zhoršíme problém, keď ako oficiálni predstavitelia a novinári budeme rozprávať, že to robia Rómovia,“ povedala Orgovánová.
MIRKA HOROBOVÁ