Potom, ako vás lízingová spoločnosť uzná dôveryhodným, a podpíše s vami lízingovú zmluvu, musíte vybaviť niekoľko úradných úkonov. Malý technický preukaz spravidla nesie meno toho, kto ho používa a je preto potrebné zaregistrovať technický preukaz na dopravnom inšpektoráte. Okrem času stráveného na inšpektoráte k tomu budete potrebovať niekoľko dokladov, najmä však kúpnu a lízingovú zmluvu a splnomocnenie lízingovej spoločnosti k zaregistrovaniu vozidla. Ak vozidlo preregistrujete do iného okresu, bude vás to stáť pár stoviek naviac.
Lízingové spoločnosti vyžadujú zaslanie „veľkého“ technického preukazu po registrácii vozidla. Niektoré si na to určia dobu, napríklad 28 dní, a ak nestihnete vybaviť registráciu a poslať spoločnosti technický preukaz, hrozí vám pokuta. Po splatení lízingu vám spoločnosť technický preukaz vráti.
Niekedy spoločnosti vyžadujú aj overenie vozidla, ktoré má vylúčiť, že jeho pôvod pochádza z trestnej činnosti. Špecializované overovacie stanice prezrú čísla karosérie, motora a pátrajú po stopách neoprávneného zásahu. Ak je všetko v poriadku, vystavia odborný posudok s pečiatkou firmy aj certifikátu. Lízingové spoločnosti väčšinou sami sprostredkujú kontakt medzi klientom a overovacou stanicou.
Dôležité je na začiatku zvoliť plynulý systém splácania lízingu. Za každé omeškanie sa platí a preto nemusí byť na škodu dať svojej banke trvalý príkaz. Vzhľadom na to, že niektoré lízingové spoločnosti uvádzajú len dátum splatnosti splátky, je dobré dať trvalý príkaz so skorším dátumom.
Po podpise zmluvy
1. registrácia technického preukazu
Potrebujete:
žiadosť o registráciu (na inšpektoráte)
originál lízingovej zmluvy
kúpnu zmluvu
doklad o zaplatení povinnej poistky
preukaz totožnosti
splnomocnenie lízingovej spoločnosti na registráciu vozidla
2. odoslať „veľký“ technický preukaz lízingovej spoločnosti
3. overiť vlastníctvo automobilu
4. uhrádzať pravidelné splátky
Aké kolky pri registrácii?
300 Sk za prihlásenie ojazdeného auta
1 300 Sk pri registrácii z okresu do okresu