Čo je spätný lízing
Spätný lízing je jedným z druhov lízingových operácií. V rámci neho vlastník príslušnej majetkovej hodnoty, určitého predmetu (ktorý ho používa), predá túto hodnotu lízingovej spoločnosti. Do zmluvného vzťahu nevstupuje žiadny ďalší predajca, pretože predajcom je budúci nájomca. Potom spätne tú istú hodnotu, ten istý predmet, na základe lízingovej zmluvy, uzatvorenej s lízingovou spoločnosťou, si prenajme. Z pôvodného vlastníka majetkovej hodnoty sa stane jej lízingovým nájomcom. Po predaji sa ďalšie vzťahy medzi prenajímateľom a nájomcom riadia na základe lízingovej zmluvy ako pri finančnom lízingu. Po skončení doby prenájmu nájomca predmet lízingu odkúpi a stáva sa jeho majiteľom.
Predmet spätného lízingu
Predmetom spätného lízingu môže byť investičný majetok nový i majetok, ktorý už je zahrnutý v majetku predávajúceho, je používaný a riadne odpisovaný. Na Slovensku sú najčastejšie predmetom spätného lízingu osobné automobily. Predávať a následne prenajímať je však možné aj úžitkové a nákladné automobily, dopravnú techniku, stroje a zariadenia a podobne.
Motívy
Na základe spätného lízingu je možné využívať hodnoty, ktoré sú minimálne odpísané a majú ešte prevažnú časť životnosti pred sebou. Zmyslom tejto transakcie je zabezpečiť si dodatočné finančné pros-triedky, ktoré nájomca nemôže získať od banky, či už z titulu nedostatočnej bonity alebo preúverovanosti. Motívy môžu byť tiež daňové, napríklad nájomca nemôže efektívne využívať daňové odpisy z dôvodu vykázanej hospodárskej straty. Spätný lízing môže byť tiež prostriedkom refinancovania v prípade časového nesúladu medzi úverom poskytnutým bankou na nákup predmetu lízingu a jeho životnosťou. Môže byť využitý i ako operatívny nástroj optimalizácie kapitálovej štruktúry nájomcu k dosiahnutiu optimálneho pomeru vlastných a cudzích zdrojov financovania aktivít. Pre lízingovú spoločnosť však spätný lízing predstavuje zvýšené riziko a z tohto dôvodu si svojho budúceho partnera preveruje pozornejšie.