ov v obstarávacích cenách bez DPH vzrástol oproti minulému roku o 5,2 miliardy korún na hodnotu 39,997 miliardy. V percentuálnom vyjadrení ide o nárast o 14,9 percenta. Tento nárast síce nie je taký vysoký ako v predchádzajúcom období, keď sa objem lízingu zvýšil oproti roku 2000 až o 48 percent, po mimoriadne úspešnom roku 2001 je však úspechom každý ďalší rast.
Objem lízingu hnuteľných predmetov v obstarávacích cenách
bez DPH za rok 2002:
V štruktúre lízingu opäť výrazne narástol podiel strojov a priemyselných zariadení na celkovom lízingu hnuteľných predmetov, čo svedčí o neustále sa rozrastajúcom a obnovujúcom strojovom a technologickom vybavení slovenských podnikov, a o uzdravovaní a dobre nastúpenej ceste domácej ekonomiky. Podiel na celkovej hodnote lízingu sa oproti roku 2001 zvýšil o 4,9 percenta, v absolútnom vyjadrení o 2,787 miliardy korún, čo predstavuje nárast viac ako o 48 percent. V komodite počítačov a kancelárskej techniky došlo k miernemu poklesu o 88 miliónov.
Lízing nákladných vozidiel, ťahačov a prívesov oproti roku 2001 narástol o 1,2 miliardy korún. Percentuálny podiel tejto komodity na celkovom objeme lízingu sa taktiež zvýšil na 18,3 percenta. Osobné automobily sú už tradične na slovenskom lízingovom trhu najsilnejším segmentom. Rovnako tomu bolo i napriek poklesu podielu o 3,5 percenta na úroveň 44,6 percenta. Priaznivý vývoj pokračoval i v komodite úžitkových automobilov, i keď len nárastom o 131 miliónov korún. Osobné a úžitkové automobily získali viac ako 56 percentný podiel na celkovom objeme lízingu.
Lode, lietadlá a železničné vozidlá dospeli k rastu o 332 miliónov korún, čo je v percentuálnom vyjadrení až 2 866 percent. Napriek tomu táto komodita nezohráva významnejšiu úlohu na celkovom objeme lízingu a jej podiel je iba 0,9 percenta.
Počet uzatvorených lízingových zmlúv v roku 2002
Celkový počet zmlúv v minulom období oproti roku 2001 poklesol o 24 730. Tento pokles bol najmä v položke ostatné, kde sa vykazujú splátkové predaje spotrebného tovaru. Rast počtu zmlúv bol zaznamenaný v segmente strojov a priemyselných zariadení, nákladných vozi-diel, ťahačov, prívesov a v segmente lodí, lietadiel a železničných vozidiel. Naopak k miernemu poklesu došlo u počítačov a kancelárskej techniky, osobných, úžitkových automobilov a v komodite ostatné. Pokles počtu zmlúv je v protiklade s rastom výšky obstarávacích cien bez DPH. To svedčí o raste priemernej hodnoty jednej zmluvy, ktorá sa vyšplhala zo 404 tisíc na 651 tisíc korún.
V roku 2002 došlo v lízingu nehnuteľností k miernemu oživeniu. Napriek tomu sa mu venuje len malé množstvo spoločností, o čom svedčí aj dosiahnutý objem na úrovni 275,2 milióna korún. Po legislatívnych úpravách v zákone o DPH a zákone o dani z dedičstva, darovania a prevodu a prechodu nehnuteľností, ktoré odstránili systémové prekážky na podnikanie v tomto odbore (najmä vysoké sadzby daní a ich duplicita) sa v roku 2003 očakáva jeho postupný nárast. Tento však bude priamo závislý na dopyte a možnostiach lízingových spoločností získavať dlhodobé finančné zdroje za dostupné úroky a investovať ich do tejto komodity. Celkovo možno považovať minuloročné výsledky za priaznivé s pretrvávajúcou dominanciou segmentu automobilov.