
James Keen. FOTO - ČTK/AP
Je to relatívne zriedkavá „ozdoba“, ale získava na popularite. Podľa niektorých je to zohavenie a poslanci amerického štátu Illinois zvažujú, že zásah postavia mimo zákona.
Začiatkom roka niektoré zložky americkej armády rozrezanie jazyka zakázali. Dôstojník leteckej základne v Severnej Karolíne si nechal jazyk znovu zošiť, aby ho neprepustili do civilu.
Tí, ktorí si nechali jazyk rozdvojiť, to označujú za modifikáciu svojho tela a jeho vylepšenie. Niektorí to urobili, aby šokovali. Iní to popisujú ako duchovnú skúsenosť. A veľa ľudí jednoducho tvrdí, že sa im páči ten pocit a ako to vyzerá.
„Keď som to videl prvýkrát, hovoril som si, že je to najkrajšia vec, akú som kedy videl,“ povedal devätnásťročný James Keen zo Scottsville v Kentucky. Nechal si jazyk rozrezať v miestnom piercingovom salóne potom, čo ho odmietol chirurg.
Keen, ktorý si teraz na rozštiepený jazyk trochu šliape, hovorí, že väčšina ľudí to nezbadá, kým im jazyk neukáže. Keď to urobí, ukáže tiež, ako sa oba konce jazyka môžu pohybovať nezávisle od seba. A je to tiež výhoda pri bozkávaní, dodal.
Jamesovi rodičia zákrok schválili a dali mu naň 500 dolárov. Jazyk si nechal rozrezať na troch seansách rozžeraveným skalpelom a bez umŕtvenia.
Aj jeho príbeh inšpiroval poslanca illinoiského kongresu a dentistu Davida Millera, ktorý navrhol, aby rozrezanie jazyka mohli robiť len lekári alebo dentisti a len zo zdravotných dôvodov. Návrh prešiel takmer jednomyseľne Snemovňou reprezentantov a teraz je v illinoiskom senáte. Vlani v lete podobný zákaz v štáte Michigan tesne neprešiel.
„Nakoniec sa to sústredilo na otázku práv jednotlivca,“ povedal Tom Kochheiser, hovorca michiganskej zubárskej asociácie, ktorá návrh podporovala. Miller tvrdí, že chápe argument o osobnej slobode. „Ale nie som si istý, či ľudia, ktorí si to nechajú robiť, chápu riziká,“ povedal.
Jedným z hlavných rizík je infekcia z baktérií v ústach. Tiež môže byť ovplyvnená reč - samotným rozdelením jazyka a jazvami.
Essie Hakimová, ktorej jazyk rozdelil chirurg v roku 1998, potvrdzuje, že sa musela znovu učiť vyslovovať. Ale páčilo sa jej to a tvrdí, že vedela, do čoho ide. „Ľudia si nechávajú meniť prsia. Robia kulturistiku. Robia toľko vecí, ktoré nikto nespochybňuje.“
Podľa nej schválenie nejakého zákazu narobí viac škody než úžitku. Ľudia budú chodiť do najrôznejších salónov, kde si nechajú jazyk rozdeliť v nehygienických podmienkach, myslí si dvadsaťdeväťročný Kanaďan Shanonn Larratt, ktorému jazyk rozrezal chirurg. Larratt edituje webovú stránku Body Modification a odhaduje, že v západnom svete má jazyk rozrezaný asi 2000 ľudí.
(čtk/ap)