osti pred exekúciami. Súd vyhlásil prvý konkurz na Drukos 5. decembra minulého roka, Najvyšší súd však konkurz zrušil.
Drukos má momentálne zablokované účty a nemá peniaze ani na výplaty približne 200 zamestnancov. Na aktíva firmy sa vrhli viacerí exekútori.
Jedna z exekúcií súvisí s Bankou Slovakia, ktorá žiadala od Drukosu vyplatenie zvyšku úveru okolo 55 miliónov korún. Banka Slovakia v roku 1999 podmienila poskytnutie 21-miliónového úveru pre Drukos odkúpením nedobytnej pohľadávky za 55 miliónov korún. Podľa bývalého generálneho riaditeľa Drukos Františka Mojžiša úver neskôr klasifikovaný ako nedobytný banka poskytla spoločnosti TFG, ktorá bola personálne prepojená s vedením Banky Slovakia.
Banka Slovakia v polovici apríla predala svoju pohľadávku voči Drukosu istej anglickej spoločnosti. Predseda predstavenstva Jagerčík má informácie, že tak banka urobila za 15 miliónov korún, a to v čase, keď už bolo jasné, že bude exekúcia.
V Drukose sa v poslednom čase objavilo aj množstvo zmeniek, nie všetky však podľa Jagerčíka spĺňajú náležitosti a spoločnosť podala voči nim námietky. Jagerčík tvrdí, že za všetkými aktivitami je snaha o zníženie nominálnej hodnoty Drukosu a tým aj možnosti odškodniť drobných veriteľov, ktorí investovali do skrachovaného nebankového subjektu BDV Družstvo.
Štefan Jagerčík sa dostal na post šéfa predstavenstva začiatkom apríla, keď Združenie postihnutých občanov nebankovými subjektami ovládlo Drukos. Jagerčík združenia investoval do BMG 120-tisíc korún.
Hlavný cieľ nového predstavenstva je viesť firmu tak, aby boli v čo najväčšej možnej miere uspokojené pohľadávky poškodených veriteľov. Problém je, že nové predstavenstvo ešte stále nie je zaregistrované v obchodnom registri, nemôže sa teda dostať ani k informáciám v SCP o vlastníckych pomeroch v spoločnosti.
Mojžiš chodí s pištoľou
František Mojžiš, bývalý šéf Drukosu, sa včera objavil s ochrankou v budove firmy ozbrojený pištoľou. Momentálne, ako tvrdí, sa pokúša o prežitie. Pracuje ako výkonný manažér v Drukose a pomáha rozbehnúť firmu na svietidlá. „Z čoho žijem? Pracujem a predal som auto. Žiadne účty v zahraničí nemám. Mojžiš si už neplatí ani vlastnú ochranku. „Ochranku mi dal štát v súvislosti s niektorými kauzami,“ povedal Mojžiš. Podľa jeho odhadov firma momentálne disponuje ešte speňažiteľným majetkom vo výške okolo 2 miliardy korún. Drobní veritelia majú v Drukose pohľadávky asi za 600 miliónov, v skrachovanom nebankovom subjekte BDV Družstve 1,6 miliardy. (wm)
Ďuračkova dcéra by mala dostať vyše 77 miliónov
Maloletá dcéra Petra Ďuračku by podľa zmenkového platobného rozkazu Krajského súdu v Banskej Bystrici z konca apríla tohto roka mala dostať od Drukosu 77,35 milióna korún. Banskobystrická firma by zároveň mala zaplatiť aj trovy súdneho konania a právneho zastupovania v sume presahujúcej milión korún.
Predstavenstvo spoločnosti Drukos podalo námietku voči zmenkovému platobnému rozkazu. Ako povedal predseda predstavenstva Štefan Jagerčík, v čase, keď bola zmenka emitovaná, spoločnosť Drukos, s. r. o., už neexistovala.
Podľa informácií denníka SME koncom decembra roku 1999 uzavrel Peter Ďuračka v mene svojej vtedy 10-ročnej dcéry Kataríny zmluvu o pôžičke 35 miliónov korún so spoločnosťou Drukos a uvedenú sumu mal investovať do produktu Drukos Výnos. Asi týždeň od podpisu zmluvy Ďuračka skutočne previedol 35 miliónov na účet spoločnosti. Vtedajší generálny riaditeľ Drukosu František Mojžiš podpísal Ďuračkovi zmenku na sumu 77 350 000 korún, ktorá mala byť podľa zmluvy splatná v januári tohto roka.
Okrem toho, na základe dodatkov k zmluve Drukos na dvakrát uhradil Petrovi Ďuračkovi v rokoch 2001 a 2002 aj kurzové rozdiely vo výške takmer 1,4 milióna korún.