
Maldini (vpravo) utešuje Cordobu, ktorý sa po stretnutí rozplakal. FOTO - ČTK/AP
Po nádherných štvrťfinálových divadlách Manchestru United s Realom Madrid prinieslo utorňajšie semifinále Ligy majstrov dvoch milánskych gigantov (AC a Interu) futbalové šachy. Pretaktizované duely plné faulov a zákerností s minimom striel na bránku chvíľami doslova nudili. Hoci v oboch dresoch behali po San Sire páni futbalisti. Myslia si to isté aj naši tréneri a hráči?
„Hra určite nebola pekná, faulovalo sa občas zákerne,“ hovorí žilinský útočník Marek Mintál. Najlepší strelec našej najvyššej futbalovej súťaže (spolu so slovanistom Róbertom Vittekom nastrieľal 15 gólov) by si však prípadnú možnosť sedieť v hľadisku v žiadnom prípade nenechal ujsť. „Nasadenie oboch tímov bolo obdivuhodné. V tom si môžeme zobrať príklad. Jednoducho, nemôže byť každý zápas taký ako bolo štvrťfinále Manchester - Real.“
Tréner lídra druhej ligy z Banskej Bystrice Anton Jánoš si večer pred obrazovkou nevychutnal. „Nudil som sa dosť. Derby ponúklo ukrutne veľa nepresností. Za pozornosť stálo vari len to nasadenie. Inak to bolo nervózne stretnutie, ktoré ponúklo aj surovosti. To, ako obranca Interu Materazzi nakopol Ševčenka, bolo doslova zákerné.“
Jánoš nie je prívržencom talianskeho futbalu. „Nesedí mi, keď prevažuje defenzíva. Aj s ofenzívnejším futbalom sa dá uspieť. Manchester United upustil od stereotypného nakopávania lôpt na útočníkov a začalo sa mu dariť. Ešteže tretí taliansky zástupca v semifinále Ligy majstrov Juventus Turín hrá predsa len kombinačnejšie ako oba milánske kluby.“
Pre kouča bratislavského Interu Karol Pecze bol utorňajší súboj z odborného hľadiska lahôdkou. „Bola to vynikajúca demonštrácia defenzívy. To, ako hráči vykrývali priestor, bolo fantastické. Aj fanúšik si to mohol vychutnať. Pravda, ak dokáže rešpektovať fakt, že v zápasoch najlepších talianskych klubov veľa gólov nepadá. Tam v súčasnosti platí, že kto dá gól, na 99-percent uspeje. Prvé sa trafilo AC a je vo finále. Vidíte, že talianskym tifosi málo lôpt v sieti neprekáža. Veď do hľadiska znovu prišlo takmer 80-tisíc ľudí.“
Pecze taliansky systém za obranný neoznačil. „Nie je to defenzíva, len úplne iná koncepcia ako naša. Hráči však aj pri takomto systéme hry vždy odvedú maximum. Nie je tam priestor na lajdáckosť, akú občas ponúknu niektorí futbalisti v našej lige.“
Málo vzruchu pred bránkami oboch súperov neprekvapilo ani Petra Fiebera, bývalého slovenského reprezentanta a dnes trénera druholigovej Senice. „Bolo to pochopiteľné. Išlo oveľa, a tak útočníkom obrana neposkytla takmer žiadny priestor. Šancí bolo preto málo, no pekné momenty sa našli. Taliansky štýl je jednoducho iný. Lahôdky, aké predvádza napríklad Real Madrid, si fanúšikovia toľko vychutnať nemôžu. Pozerať sa však je načo. I keď niektoré zákroky si milánski hráči mohli odpustiť. Zabúdajú, že televízne kamery ich surové fauly aj tak odhalia.“
Milánsku drámu pozorne sledoval aj center hokejistov Bostonu Bruins Jozef Stümpel. „Keď sa dá, futbal sledujem pravidelne. Zaujal ma aj tentoraz, ale žiadny veľký futbal to nebol. Prirodzene, pracovali nervy.“