Možno povedať, že sa z Poľska stáva jedna z najvýznamnejších európskych krajín popri Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii?
„Poľskí politici a diplomati patrili k tým rozhodujúcim, ktorí presvedčili NATO, aby sa otvorilo pre nových členov. Do posledného dňa tvrdo vyjednávali o podmienkach vstupu Poľska do únie. Poliaci boli a budú ambicióznymi a aktívnymi obyvateľmi novej Európy. Dnes ešte nie sú hospodársky stabilnou krajinou a vo vnútornej politike vedú tvrdohlavé spory o tom, kam patria. Ale už sa dá povedať, že cítia zodpovednosť nielen za stabilitu regiónu, v ktorom žijú – preto patrili medzi najväčších podporovateľov nášho vstupu do NATO. Poľsko je krajinou, ktorá sa bude usilovať udržať silné NATO a spoluprácu medzi Európskou úniou a USA. Áno, náš sused má všetky predpoklady stať sa významnou európskou krajinou.“
Čo to znamená pre slovensko-poľské vzťahy?
„Vzťahy medzi nami neboli nikdy také výnimočné a bezproblémové. Spolupráca nám umožňuje aktívny dialóg so susedom, ktorý je už členom NATO, ponúka nám svoj veľký trh, spoluprácu so sieťou prestížnych univerzít a žičlivé prostredie. Znamená pre nás možnosť rozvoja, zbierania skúseností.“
Kde vidíte rezervy pri spolupráci s Poľskom?
„Vo využívaní celej škály obchodných kontaktov, pri výmene skúseností najmä na lokálnej a samosprávnej úrovni a pri prezentovaní slovenskej kultúry v Poľsku. Pri porovnaní s úrovňou znalosti českej, použijúc športovú terminológiu, zatiaľ vysoko prehrávame. Jedným z najväčších spoločných problémov je nedostatočný rozvoj infraštruktúry na pohraničí. Úzke cesty, nechránené priecestia, nevybavené hraničné prechody sú prekážkou rastu vzájomnej obchodnej výmeny, investícií, rozvoju turistiky, kontaktov medzi ľuďmi.“
Ako sa prejaví nová úloha Poľska vo vzťahoch s Nemeckom?
„Poľskí disidenti boli aktívni pri narovnávaní tragických a komplikovaných vzťahov so západným Nemeckom už pred vyše 25 rokmi. Patrili k nim profesori univerzít, napríklad profesori Bartoszewski, Skubiszewski, kňazi, osobnosti poľskej kultúry. Moderné vzťahy medzi Poľskom a Nemeckom sú veľmi starostlivo kultivované každou politickou reprezentáciou po celý čas existencie slobodného Poľska. Stabilné a aktívne poľsko-nemecké vzťahy sú základom stability a bezpečnosti v našom regióne. Obe strany to vedia a snažia sa vystríhať prenáhlených reakcií. Ak sa aj niečo také vyskytne, v oboch krajinách je dosť ľudí, ktorí okamžite zareagujú a vytvoria priestor na diskusiu. Poliaci a Nemci dnes intenzívne diskutujú, ponad o chvíľu už voľnú hranicu na Odre a Nise, ktorá strašila aj našich predkov.“
(sp)