Podmienkou efektívnej občianskej participácie je základná orientácia v legislatíve upravujúcej účasť verejnosti na rozhodovaní. Dôležité sú tieto právne predpisy:
- Ústava Slovenskej republiky (zákon č. 460/1992 Zb.) garantuje občanom základné ľudské práva vrátane tzv. participačných práv (združovacie, zhromažďovacie, petičné, právo na informácie…) a zároveň upravuje postavenie kľúčových štátnych orgánov a vzťahy medzi nimi.
- Tzv. „triáda“ participačných zákonov. Zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov upravuje spôsob zakladania občianskych združení, spolkov, zväzov a pod. Stanovuje, že združenie vzniká registráciou na ministerstve vnútra, kde je nevyhnutné spolu s návrhom na registráciu (musia ho podať najmenej traja občania) a stanovami združenia v dvoch vyhotoveniach (názov združenia, sídlo, cieľ jeho činnosti, orgány združenia, spôsob ich ustanovovania, zásady hospodárenia) priložiť aj kolok v hodnote 1000 korún.
- Zákon č. 84/1990 o zhromažďovacom práve určuje, že zhromaždenia, sprievody a manifestácie nemožno podmieňovať povolením orgánu verejnej správy a že ich len stačí ohlásiť v päťdňovej lehote obecnému úradu.
- Zákon č. 85/1990 o petičnom práve stanovuje, že petícia by mala obsahovať uvedenie orgánu, ktorému je určená a samotný text (teda to, o čo sa žiada) s tým, že každý, kto petíciu podpisuje, musí v nej čitateľne uviesť svoje meno a priezvisko, adresu trvalého pobytu a pripojiť podpis. Príslušný orgán verejnej správy je povinný prešetriť a vybaviť petíciu písomne najneskôr do 30 dní od jej doručenia.
- Zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám je jedinečným právnym nástrojom na získanie poznatkov o fungovaní orgánov samosprávy, štátnej správy a ďalších orgánov. Zo žiadosti o informácie musí byť zrejmé, kto ju podáva, na koho sa ňou obracia, čo požaduje a akým spôsobom chce tieto informácie získať (poštou, faxom, e-mailom…). Úrad musí informácie poskytnúť v desaťdňovej lehote.
- Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. Najdôležitejší zákon územnej samosprávy. Definuje okrem iného i tri základne participačné nástroje, ktorými je možnosť verejnosti zúčastňovať sa na zasadaní obecných a mestských zastupiteľstiev, komisií a rád, možnosť skupiny minimálne 30 percent obyvateľov obce iniciovať o dôležitých veciach samosprávy miestne referendum a napokon možnosť obecného zastupiteľstva zvolať na prerokovanie obecných vecí tzv. verejné zhromaždenie obyvateľov obce alebo jej časti.
Medzi ďalšie dôležité participačné predpisy patrí zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon), zákon č. 152/1998 Z. z. o sťažnostiach, zákon č. 127/1994 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA zákon), zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny či zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) a podobne.
Všetky zákony sú voľne prístupné na stránke jaspi.justice.gov.sk aj na stránke www.cepa.sk/law/vzdelavanie.htm