Dnes o 17.00 h bude na prvom poschodí Esterházyho paláca Slovenskej národnej galérie v Bratislave v rámci výstavy Slovenské vizuálne umenie 1970 – 1985 záverečný diskusný stôl na tému Umenie a inštitúcie s prihliadnutím na galerijnú prax 70. a 80. rokov. Účastníkmi budú Dana Doricová, Ján Abelovský a Beata Jablonská, ktorá bude diskusiu moderovať. (kul)
Storočnica F. K. Veselého
K stému výročiu narodenia herca, operetného speváka, režiséra a interpreta tanečnej hudby Františka Krištofa Veselého pripravili Divadelný ústav Bratislava a divadlo Nová scéna dokumentačno-historickú výstavu, ktorú sprístupnia vo vestibule divadla dnes o 17.30 h a potrvá do konca divadelnej sezóny.
Autorkou výstavy je Michaela Mojžišová, ktorá z materiálov dokumentačného fondu Divadelného ústavu a zo súkromného archívu Evy Veselej, dcéry Františka Krištofa Veselého, zostavila pozoruhodnú mozaiku mapujúcu umelcov herecký život. Na osemnástich paneloch sú inštalované fotografie z pôsobenia Veselého v maďarských divadlách v dvadsiatych rokoch minulého storočia, kde začínal svoju umeleckú kariéru. V rokoch tridsiatych a štyridsiatych pôsobil v Slovenskom národnom divadle (1931 – 1938, 1940 – 1946), s prestávkou, ktorú vyplnilo účinkovanie v Prahe.
V roku 1946 sa potom stal spoluzakladateľom Hudobnej komédie Novej scény, spevácko-hereckého súboru, v ktorom sám účinkoval. Na divadelných doskách utvoril dovedna 81 postáv, hral v trinástich filmoch (jedenásť z nich bolo českých, dva slovenské), medzi tie najznámejšie patrí legendárna Štvorylka.
Ako režisér naskúšal 54 divadelných inscenácií. Menej známe o tomto všestranne talentovanom umelcovi je, že bol i talentovaným kresliarom. Na výstave k jeho storočnici budú niektoré kresby vystavené prvýkrát. (ob)
Svetlo v divočine
Svetlo v divočine je názov fotografickej výstavy o fínskej krajine, ktorú včera otvorili v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici v Tihányiovskom kaštieli v rámci Festivalu európskej kultúry a gastronómie.
Tri desiatky fotografií fínskeho profesionálneho fotografa a publicistu Tauna Kohonena (1946) z okolia severského mestečka Kuusamo prezentujú fínske veľvyslanectvá po celom svete už takmer desať rokov. Ako uviedla Lesanka Turčeková zo Stredoslovenského múzea, fotografie zachytávajú lesy, stromy, rieky a jazerá z posledných miest divokej fínskej prírody v rôznych ročných obdobiach. Výstava potrvá do 30. júna. (sita)
Prečo chcem byť Európanom?
Dnes o 17.00 h bude v Českom centre na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave slávnostné vyhodnotenie študentskej esejistickej súťaže Prečo chcem byť Európanom/Európankou, ktorú zorganizovalo občianske združenie Česko-slovenské Mosty.
Víťazov určila porota v zložení Ladislav Ballek, Martin Porubjak, Juraj Alner, Peter Beňuška a Martin Bútora. Úryvky z víťazných prác prečítajú Božidara Turzonovová a Stano Dančiak, hudobným hosťom je Peter Lipa. (kul)