
Norman Mailer. FOTO – ČTK
Norman Mailer, dnes už osemdesiatštyriročný enfant terrible americkej literatúry, vždy opľúval americkú politiku. No ešte nikdy nezúril tak ako dnes. V šesťdesiatych rokoch bol jedným z najhlasnejších odporcov vojny vo Vietname. Jeho vtedajšie pobúrenie zatienil až dnešný hnev na Bushovu vládu a ťaženie v Iraku, ktorý je hlavným motívom Mailerovej novej knihy Why Are We at War?
V podtitule Svätá vojna – americké križiacke ťaženie je skoncentrovaný jeho pohľad na dôvody k tejto vojne. Knihu takmer paralelne s pôvodným vydaním už vydal aj nemecký vydavateľský gigant Rowohlt Verlag. Kniha je vášnivým varovaním pred zánikom slobody a demokracie práve v krajine, ktorá sa považuje za jej najsilnejšieho garanta.
Po tom, čo rebríčky knižných hitparád dobyl bestseller autora a dokumentaristu, nedávno ovenčeného Oscarom, Stupid White Men – búši aj Norman Mailer do toho istého kameňa úrazu: ukazuje Spojené štáty ako neporaziteľnú banánovú republiku, ako demokraciu škrtenú imperialistickými sprisahancami. Na čele je nie celkom samostatný exalkoholik, ktorý má problémy prispôsobiť mimiku prejavom, ktoré číta. Moore to poňal ako satiru. Bard Mailer zostavil zo svojich prednášok, esejí a rozhovorov bojovný spis, ktorý sa však miestami skvie nádhernými ironickými pasážami.
Norman Mailer už dávnejšie varoval pred ohrozením demokracie v modernej priemyselnej spoločnosti, napríklad v knihe Démoni? Príšery? z roku 1991. Okrem toho boli jeho témou aj temné sprisahania, ako Oswaldov príbeh z roku 1995 o atentáte na Kennedyho. Teraz tento „angry old man“, považovaný od svojho slávneho románu z roku 1948 – Nahí a mŕtvi – za jedného z najvýznamnejších amerických autorov, kreslí hrozivý sen o Amerike ako arogantnej superveľmoci s fašistickými sklonmi.
Podľa Normana Mailera prebieha v Spojených štátoch bez vedomia manipulovaných más revolúcia svätuškárskych fudamentalistických fanatikov moci, ktorí chcú pod americkou vlajkou zriadiť „Rímsku ríšu vo verzii 21. storočia“.
Jej dôležitým predpokladom bol zánik komunizmu, ale až jedenásty september pripravil „vlajkovým konzervatívcom“ cestu na uskutočnenie svojich imperiálnych plánov.
Pod „vlajkovými konzervatívcami“ myslí Mailer prezidenta Georgea W. Busha, jeho mužov. Ustavične rozdeľujú „dobro“ a „zlo“ a zaklínajú sa konzervatívnymi hodnotami, na ktoré v skutočnosti úplne kašľú. Hrozivo jednoducho a úspešne sa chopili zničenia Svetového obchodného centra: „Jedenásty september bol zlý, Saddám je zlý, všetko zlé spolu nejako súvisí. Čiže: Irak.“ No iracké ťaženie je len začiatkom križiackej vojny, ktorá bude podľa Mailera zahŕňať celý svet.
THOMAS BURMEISTER