
S rúškami sa naučili žiť pekinskí sanitári aj policajti. Vláda proti SARS bojuje plagátmi nápadne pripomínajúcimi letáky propagujúce komunistickú stranu. FOTO - REUTERS
Podľa nariadenia vlády musia úradníci takúto informáciu zverejniť do dvoch hodín. Inak im hrozí prepustenie alebo dokonca väzenie. Nemocnice, ktoré odmietnu prijať nakazených alebo zataja prípady nákazy, prídu o licencie.
Čínski komunisti pred pár mesiacmi ešte netušili, že najvážnejší úder ich mocenskému postaveniu nespôsobia disidenti ani tlak zo zahraničia, ale čiastočky vírusu SARS menšie než zrnká ryže.
Fakt, že šírenie choroby tak dlho tajili, podkopal autoritu pekinského politbyra vážnejšie než demonštrácie či internet. Objavilo sa prirovnanie k tajenému výbuchu reaktora v Černobyle, ktorý niekedy označujú za začiatok konca sovietskej ríše.
Teraz sa čínski lídri zúfalo snažia vydobyť si stratenú dôveru naspäť. Členovia vlády sa priznali, že informáciu o epidémii tajili celé týždne po vypuknutí v provincii Kuang-tung vlani v novembri.V súvislosti so SARS už prišli o funkciu bývalý minister zdravotníctva a pekinský starosta.
SARS však stihol preniknúť do sveta, nakaziť tisíce ľudí a skosiť dosiaľ vyše 500 životov. Za posledných 24 hodín na SARS v Číne umrelo desať ľudí a 80 sa nakazilo.
Číňania si už na vírus privykli, rúška sa v Pekingu stali časťou každodennej výbavy. So SARS zrejme budú nútení žiť istý čas. Vyľudnené nástupištia metra aj ulice sa vracajú do zabehnutých koľají. Po uliciach zase jazdia autá, vrátili sa dokonca i dopravné zápchy.
Mnohým Číňanom priniesla epidémia SARS okrem strachu aj závan otvorenejšej spoločenskej atmosféry. „Takáto otvorenosť vlády v Číne nemá obdobu. Ešte aj na rutinných straníckych schôdzach sa ozývajú názory a kritické otázky tak ako nikdy predtým,“ povedal podľa New York Times čínsky sociológ Li Dong-min. (zo, čtk)