
„Nie do dôchodku v 70 a viac rokoch,“ požadovali demonštranti v Marseille. FOTO - ČTK/AP
kový systém. Proti plánovanej dôchodkovej reforme sa včera demonštrovalo týždeň po prvej sérii protestov aj v Rakúsku. Stará Európa sa len ťažko lúči so štedrým sociálnym systémom, o ktorom demografické aj ekonomické analýzy hovoria, že je už ďalej neúnosný.
Čierny utorok
Vyše 100 demonštrácií a štrajky zamestnancov verejného sektora ochromili Francúzsko aj medzinárodnú leteckú dopravu.
Dve tretiny z hlavných vlakových spojení nevyrazili z depa, štyri z piatich lietadiel nevyrolovali z hangárov. V školách sa nevyučovalo. V stánkoch neboli noviny, pretože nefungovala distribúcia. Elektrárne znížili svoj výkon o desať percent, aj ich zamestnanci sa zapojili do štrajkov. V Paríži stáli ľudia v radoch na taxíky.
Takúto masovú nespokojnosť s vládnou politikou nezažilo Francúzsko od roku 1995, keď veľmi silná ľudová mobilizácia proti reforme dôchodkového systému a úspornej politike otriasla vtedajšou pravicovou vládou premiéra Alaina Juppého. Ten nakoniec odstúpil.
Ľudia obávajúci sa o svoje istoty na dôchodku sa zišli v poludňajších hodinách v uliciach miest. Najviac sa ich stretlo v Paríži (250-tisíc), v prístavnom meste Marseille (200-tisíc) a v Toulouse (100-tisíc). „Máme tu účasť, aká tu už nebola dlhé roky,“ hovoril v Paríži spokojne Bernard Thibault, šéf jednej z veľkých odborárskych centrál CGT.
Ale demonštrantov nepodporili úplne všetci. Odborári nepochodili v súkromných automobilkách Renault a PSA Peugot Citroen, ktorých výroba bežala podľa plánu.
„Mali by ich obesiť,“ zhodnotil štrajk Yann (42), ktorý na kolieskových korčuliach míňal železničnú stanicu Saint Lazare, z ktorej nevypravovali vlaky. „Hodinu meškám, ale tieto akcie podporujem. Vláda by nemala robiť takéto veci,“ povedala zasa o plánovaných reformách Emma (27). Súčasný šéf pravicového kabinetu Jean-Pierre Raffarin síce vraj vyjednáva so sociálnymi partnermi lepšie ako Juppé, ale kríza Francúzsku podľa komentárov hrozí aj tak. Raffarin začína s reformami tam, kde asi Juppé končil - ide o bolestivé zmeny v sociálnom a pracovnoprávnom zabezpečení, aké vo Veľkej Británii prebehli už v osemdesiatych rokoch.
Ťažký boj
Podľa prieskumu väčšina Francúzov protestujúcich podporuje. „Toto je významný deň, ale pre nás aj nová šanca vysvetľovať, vysvetľovať, vysvetľovať,“ povedal o čiernom utorku hovorca vlády. „Včera sa len začalo dlhé utrpenie pre premiéra Jeana-Pierra Raffarina,“ napísal denník La Monde.
Vláda chce, aby štátni zamestnanci prispievali na svoje dôchodky rovnako dlho ako ľudia zamestnaní v súkromnom sektore. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že Francúzi, ktorí chodia do dôchodku v 60 rokoch a ich pracovný týždeň má 35 hodín, uprednostňujú zvýšenie odvodov predtým, akoby si mali predĺžiť pracovný týždeň.
(mch, reuters, čtk, tasr)
Rakúsky štrajk
V Rakúsku proti radikálnej dôchodkovej reforme, ktorú presadzuje pravicová vláda kancelára Wolfganga Schüssela, štrajkovali včera učitelia. V školách sa včera neučilo a večer sa do hlavného mesta zišli desaťtisíce demonštrantov. Do Viedne ich zo všetkých regiónov zviezlo desať vlakov a vyše 600 autobusov.
Demonštranti pochodovali mestom aj napriek nepriaznivému počasiu. Krupobitie a dážď však od účasti odradili mnoho Viedenčanov, takže sa nesplnili odhady organizátorov, ktorí očakávali v centre až 200-tisíc účastníkov.
Koaličná vláda hodlá postupne zvýšiť skutočný dôchodkový vek na 65 rokov a zrušiť možnosť odchodu do predčasného dôchodku. Reforma podľa prepočtov zároveň zníži výšku budúcich dôchodkov o desať až 20 percent.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF, VIEDEŇ