Za dôchodky štrajkoval Paríž aj Viedeň

Protesty proti plánovanej reforme dôchodkového systému vyhnali do ulíc ľudí vo Francúzsku, ale aj v Rakúsku, kde demonštrovali učitelia.Čierny utorok. Tak nazvali včera francúzski odborári a zamestnanci svoj protest proti vládnemu zámeru reformovať dôchod


„Nie do dôchodku v 70 a viac rokoch,“ požadovali demonštranti v Marseille. FOTO - ČTK/AP


kový systém. Proti plánovanej dôchodkovej reforme sa včera demonštrovalo týždeň po prvej sérii protestov aj v Rakúsku. Stará Európa sa len ťažko lúči so štedrým sociálnym systémom, o ktorom demografické aj ekonomické analýzy hovoria, že je už ďalej neúnosný.

Čierny utorok

Vyše 100 demonštrácií a štrajky zamestnancov verejného sektora ochromili Francúzsko aj medzinárodnú leteckú dopravu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dve tretiny z hlavných vlakových spojení nevyrazili z depa, štyri z piatich lietadiel nevyrolovali z hangárov. V školách sa nevyučovalo. V stánkoch neboli noviny, pretože nefungovala distribúcia. Elektrárne znížili svoj výkon o desať percent, aj ich zamestnanci sa zapojili do štrajkov. V Paríži stáli ľudia v radoch na taxíky.

SkryťVypnúť reklamu

Takúto masovú nespokojnosť s vládnou politikou nezažilo Francúzsko od roku 1995, keď veľmi silná ľudová mobilizácia proti reforme dôchodkového systému a úspornej politike otriasla vtedajšou pravicovou vládou premiéra Alaina Juppého. Ten nakoniec odstúpil.

Ľudia obávajúci sa o svoje istoty na dôchodku sa zišli v poludňajších hodinách v uliciach miest. Najviac sa ich stretlo v Paríži (250-tisíc), v prístavnom meste Marseille (200-tisíc) a v Toulouse (100-tisíc). „Máme tu účasť, aká tu už nebola dlhé roky,“ hovoril v Paríži spokojne Bernard Thibault, šéf jednej z veľkých odborárskych centrál CGT.

Ale demonštrantov nepodporili úplne všetci. Odborári nepochodili v súkromných automobilkách Renault a PSA Peugot Citroen, ktorých výroba bežala podľa plánu.

SkryťVypnúť reklamu

„Mali by ich obesiť,“ zhodnotil štrajk Yann (42), ktorý na kolieskových korčuliach míňal železničnú stanicu Saint Lazare, z ktorej nevypravovali vlaky. „Hodinu meškám, ale tieto akcie podporujem. Vláda by nemala robiť takéto veci,“ povedala zasa o plánovaných reformách Emma (27). Súčasný šéf pravicového kabinetu Jean-Pierre Raffarin síce vraj vyjednáva so sociálnymi partnermi lepšie ako Juppé, ale kríza Francúzsku podľa komentárov hrozí aj tak. Raffarin začína s reformami tam, kde asi Juppé končil - ide o bolestivé zmeny v sociálnom a pracovnoprávnom zabezpečení, aké vo Veľkej Británii prebehli už v osemdesiatych rokoch.

Ťažký boj

Podľa prieskumu väčšina Francúzov protestujúcich podporuje. „Toto je významný deň, ale pre nás aj nová šanca vysvetľovať, vysvetľovať, vysvetľovať,“ povedal o čiernom utorku hovorca vlády. „Včera sa len začalo dlhé utrpenie pre premiéra Jeana-Pierra Raffarina,“ napísal denník La Monde.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda chce, aby štátni zamestnanci prispievali na svoje dôchodky rovnako dlho ako ľudia zamestnaní v súkromnom sektore. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že Francúzi, ktorí chodia do dôchodku v 60 rokoch a ich pracovný týždeň má 35 hodín, uprednostňujú zvýšenie odvodov predtým, akoby si mali predĺžiť pracovný týždeň.

(mch, reuters, čtk, tasr)

Rakúsky štrajk

V Rakúsku proti radikálnej dôchodkovej reforme, ktorú presadzuje pravicová vláda kancelára Wolfganga Schüssela, štrajkovali včera učitelia. V školách sa včera neučilo a večer sa do hlavného mesta zišli desaťtisíce demonštrantov. Do Viedne ich zo všetkých regiónov zviezlo desať vlakov a vyše 600 autobusov.

Demonštranti pochodovali mestom aj napriek nepriaznivému počasiu. Krupobitie a dážď však od účasti odradili mnoho Viedenčanov, takže sa nesplnili odhady organizátorov, ktorí očakávali v centre až 200-tisíc účastníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Koaličná vláda hodlá postupne zvýšiť skutočný dôchodkový vek na 65 rokov a zrušiť možnosť odchodu do predčasného dôchodku. Reforma podľa prepočtov zároveň zníži výšku budúcich dôchodkov o desať až 20 percent.

PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF, VIEDEŇ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu