BRATISLAVA – Predsedovia parlamentných strán sa včera na stretnutí s prezidentom Rudolfom Schusterom dohodli, že ak bude v piatok hroziť nízka účasť voličov na referende, budú aj v priebehu hlasovania verejne vyzývať ľudí, aby prišli do volebných miestností. Právnici Peter Kresák či Marek Benedik v tom nevidia porušenie moratória.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar dohovor politikov vysvetlil tak, ako keby boli odhodlaní porušiť zákon: „Dohoda je taká, že moratórium vzhľadom na to, že ide o vec prvoradého štátneho záujmu, neplatí. Že všetci svojím politickým vplyvom budeme pôsobiť na inštitúcie tak, aby sa za akékoľvek porušenie moratória v prospech veci nerobili žiadne sankcie.“
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že on vychádza z názorov právnikov, podľa ktorých výzva na účasť nie je porušením informačného moratória. Schuster dodal: „Nechceme, aby na to doplatili médiá. Bolo by zlé, keby sa to prepáčilo nám a vám nie. Ide o spoločnú vec.“
Riaditeľ STV Richard Rybníček na otázku, či televízia umožní vystúpenie niektorého z ústavných činiteľov počas referenda, povedal: „STV urobí všetko pre to, aby bolo referendum úspešné.“
Sociológ Pavel Haulík chápe obavy politikov z nízkej účasti a považuje ju za vážne riziko. Mali by mať pripravený štatistický model, aby sa už v piatok večer „číslo účasti dalo zovšeobecniť“. Haulík však nevie, že by sa nejaký odhad predbežnej účasti robil. Ani hovorca premiéra Martin Maruška nemal informácie, ako bude premiér získavať tieto údaje.
Teoreticky by mohli informácie poskytnúť členovia referendových komisií. Lívia Škultétyová z ministerstva vnútra to však považuje za problém, lebo zákon to nepovoľuje.
Právnici Kresák aj Benedik nevidia právne prekážky na výzvy politikov na účasť aj počas referenda, lebo nebudú presviedčať, ako hlasovať. Právnik Ladislav Orosz však nabáda k opatrnosti, aby sa napokon nespochybnil výsledok hlasovania.
Aby referendum bolo platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov.
Prezident Schuster včera vystúpil v televízii aj v rozhlase a pozval ľudí na referendum s tým, aby hlasovali za vstup do Európskej únie, lebo takto „sa teraz vlastným rozhodnutím môžeme vrátiť tam, odkiaľ sme vlastne nikdy neodišli“.
„16. a 17. mája nebudete hlasovať o Mečiarovi, Dzurindovi, Ficovi, Bugárovi, Hrušovskom, Ruskovi, Ševcovi či Schusterovi, nebudete hlasovať ani za či proti politickým stranám. Verím, že všetci spoločne budeme hlasovať o budúcnosti Slovenskej republiky a zjednotenej Európy,“ povedal prezident.