Lisabon/Madrid 13. mája (TASR) - Jeden úsporný program za druhým, diera v portugalskom rozpočte však stále nechce zmiznúť. Portugalsko sa nachádza v najťažšej hospodárskej a finančnej kríze od svojho vstupu do Európskej únie (EÚ) v roku 1986. A to najhoršie ešte príde. "V roku 2003 dosiahne kríza svoje maximum," varuje šéf centrálnej banky Vítor Constancio.
Ako informoval rakúsky denník Der Standard, zo vzorového člena sa nepozorovateľne stal problémový. Problémy Portugalska sa takmer úplne stratili pri kolotoči okolo deficitu Nemecka a Francúzska. Portugalsko porušilo ako prvá krajina únie Pakt stability a rastu a prekročilo 3-% stanovenú hranicu rozpočtového deficitu. V roku 2001 dosiahol deficit Portugalska 4,2 %.
Minulý rok sa krajine podarilo nečakane znížiť deficit na 2,7 %. Udial sa zázrak a rozpočtový deficit sa považoval za jednorazový prehrešok. Dojem však klame. Vláda premiéra Jose Manuela Durao Barrosa predala telefónnu pevnú sieť v štátnom vlastníctve a zabezpečila tak pre rok 2002 jednorazové príjmy.
Podľa údajov Európskej komisie dosiahne Portugalsko v roku 2003 rozpočtový deficit na úrovni 3,5 % a v budúcom roku 3,2 %. Pritom nemožno nič zazlievať portugalskej ministerke financií. Manuela Ferreira dala zrušiť vo verejných službách 40 000 pracovných miest. Vláda porušila taktiež svoj predvolebný sľub, znížiť dane a zvýšila daň z pridanej hodnoty. Všetky úsporné opatrenia však nestačia. V posledných mesiacoch došlo totiž k zrúteniu konjunktúry a Portugalsko ako prvá krajina EÚ padla do "technickej recesie". Medzinárodný menový fond (MMF) nepredpokladá v tomto roku žiadny rast hospodárstva v krajine ale pokles o 0,3 %.
Portugalský štát žije so svojimi 700 000 zamestnancami nad svojou úrovňou a nielen to, uniká mu aj podstatná časť daní. Za posledných 5 rokov sa zvýšili dlhy z nezaplatených daní na 12,7 miliardy EUR.
(1 EUR = 41,167 SKK)