
Šesťdesiattisícový štadión Commnwealthu v Edmontone postavili v roku 1983
Svetový atletický šampionát sa po druhý raz v jeho krátkej, ani nie dvadsaťročnej histórii, sťahuje z Európy. Po Helsinkách 1983, Ríme 1987, Tokiu 1991, Stuttgarte 1993, Göteborgu 1995, Aténach 1997 a Seville 1999 sa od 3. do 12. augusta uskutoční na americkom kontinente. Kanadský Edmonton nie je vo svete kráľovnej športov známym mestom, no Medzinárodná amatérska atletická federácia (IAAF) ho na septembrovom kongrese 1998 v Monte Carle pridelila metropole provincie Alberta jasnou prevahou hlasov.
Rozhodujúcim spôsobom sa za Edmonton prihovoril premiér Alberty Ralph Klein, ktorý bol v čase zimných olympijských hier 1988 primátorom usporiadateľského Calgary. Kanaďania si pri náčrte organizácie osvojili princíp práce s dobrovoľníkmi. Počas blížiacich sa MS sa bude na chode šampionátu podieľať päťtisíc nadšencov. V profesionálnej oblasti sa obrátili usporiadatelia na všetky krajiny. Ochotne im pomohli predovšetkým organizátori skvelej olympiády v Sydney.
Edmonton je síce kanadskou bránou na sever, ale patrí mu prívlastok najslnečnejšieho mesta v krajine, hoci priemerné letné teploty neprekračujú dvadsať stupňov. Mestu dali športovú slávu predovšetkým hokejisti Edmontonu Oilers s legendárnym Waynom Gretzkým, čo vyhrali Stanleyho pohár v druhej polovici osemdesiatych rokov päť ráz. Rozlohou veľká a zelená metropola s 920-tisíc obyvateľmi tvorí najväčší mestský park v Severnej Amerike. Ťaží z polohy pod pohorím North Saskatchewan River Valley.
Mnohonárodné a multikultúrne centrum s početnou slovenskou komunitou datuje svoj vznik do roku 1795. Jeho život ovplyvnila zlatá horúčka na Klondiku koncom 19. storočia a bohaté náleziská ropy. Mesto leží uprostred prérie a sčasti si zachovalo tvár „divokého západu“. Dominantou Edmontonu je však najväčšie nákupné a zábavné stredisko sveta na 49 hektároch West Edmonton Mall. Pre našinca bude určite dôležité, aby si uvedomil osemhodinový časový posun. Finálové disciplíny so začiatkom väčšinou okolo 17. h budú u nás o 1. h nasledujúceho dňa.
Piate najväčšie kanadské mesto má v krajine najviac športovísk – 1700 ihrísk, 17 krytých bazénov, 25 hokejových hál a 71 regulárnych golfových dráh. Atletický šampionát sa uskutoční na štadióne Commonwealth pre 60 081 divákov. Jeho plocha bežne patrí hráčom amerického futbalu Edmonton Eskimos. Športovisko nie je vôbec kryté, Kanaďania však tvrdia, že dažde sú v auguste v Edmontone zriedkavosťou. Teploty sa však určite nevyšplhajú do takých tropických výšok ako pri dvoch posledných MS v Aténach a Seville. Pre atletiku je to vo všeobecnosti výhoda.
Kráľovná športov nie je síce v Kanade až taká populárna, aj keď má krajina takých atlétov, akým je napríklad olympijský víťaz na 100 m z Atlanty Donovan Bailey, ktorý bol v rokoch 1996 – 1999 šprintérskym svetovým rekordérom. Reprezentanti javorového listu vyhrali na OH 1996 i na MS 1997 štafetu na 4x100 metrov.
Organizátori sa o vysoké návštevy neobávajú, hoci momentálny stav predajnosti vstupeniek nie je až taký optimistický. Pre Kanadu je ale výhodou istá laickosť fanúšikov aj pre lepšie pochopenie súčasného atletického trendu, ktorý si zakladá na súbojoch a nie na rekordoch. Usporiadatelia sa spoliehajú na „vstupenkovú horúčku“ priamo počas bojov najvážnejšieho športového podujatia roku 2001.
(pf)