
Viac ako mesiac po skončení bojov je v Bagdade stále chaos. Včera sa mestom preháňali kone z vykradnutej stajne plnokrvných arabov. FOTO - REUTERS
Irak sa postupne vytratil z pozornosti. Z obrazoviek zmizli zábery bojov aj rabovania irackých miest. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že v krajine nastúpila nuda každodennosti, neviditeľné obnovovanie spoločnosti a zavádzanie nového systému. Len na prvý pohľad.
Irak je stále obrovský problém a Američania si to uvedomujú. Saddám Husajn padol, ale poriadok naďalej krajine nehrozí. Najmä v Bagadade sa denne strieľa, stále sa rabuje a Američania si s tým nevedia rady.
Washington sa preto rozhodol pre zásadný krok: mení svoj tím, ktorý dostal za úlohu postarať sa o obnovu Iraku.
Včera do Bagdadu priletel nový civilný správca Iraku Paul Bremer. Na letisku ho vítal jeho predchodca Jay Garner, ktorý zjavne v tejto funkcii neuspel. V Bagdade to stále vrie.
„Ak s tým veľmi rýchlo niečo neurobíme, vybuchne nám to priamo do tváre,“ povedal nemenovaný americký predstaviteľ.
Američania vedeli, že v Iraku to nebude jednoduché, rozsah problémov ich však prekvapil. Neboli tiež vraj poriadne pripravení na to, že návrat do aspoň akého-takého normálu bude trvať tak dlho.
Denník The New York Times včera napísal, že Bremerov príchod je predzvesťou Garnerovho odchodu. Do Ameriky by sa mal vraj vrátiť v priebehu týždňa či dvoch. Vo Washingtone už je Barbara Bodinová, ktorá mala na starosti centrálny Irak a Bagdad a podľa New York Times ju rýchlo budú nasledovať ďalší štyria Garnerovi blízki spolupracovníci.
Garner aj Bremer to včera nepotvrdili. Navzájom sa chválili a Garner tvrdil, že budú jeden tím. Je však reálne, aby mal tím dvoch šéfov? Jedného skutočného a druhého bývalého, ktorého radšej vymenili?
Garnerova úloha určite nebola jednoduchá. Prišiel do krajiny v totálnom chaose. V priebehu niekoľkých dní sa však začali ozývať kritici, v Iraku aj v Amerike, ktorí tvrdili, že Garner veľmi nepomáha tomu, aby sa to zmenilo.
Ubytoval sa v jednom zo Saddámových palácov a z bezpečnostných dôvodov zostal za vysokými múrmi. Dobrotu asi neurobili ani jeho posedenia pri hamburgeroch a Coca-Cole. Iračania mali stále silnejší pocit, že sa nemajú na koho obrátiť.
Ale zainteresovaní priznávajú, že to nie je len Garnerova chyba. V Iraku totiž nie je vlastne jasné, kto z Američanov za čo zodpovedá. Je tam civilný tím poverený obnovou krajiny a rovnako aj vojaci, ktorí vyhnali Saddáma a teraz by mali strážiť poriadok.
Biely dom poslal do Bagdadu Bremera a pravdepodobne stiahne Garnera. To však neznamená, že sa v Bagdade niečo skutočne zmení. Ani razantnejší a premyslenejší postup totiž nemusí stačiť na obnovenie poriadku.