e.
Taiwanské zdravotnícke úrady dnes ohlásili šesť ďalších mŕtvych a 23 nových nakazených. Celkovo tak v dôsledku epidémie podľa agentúry AP zomrelo už 27 obyvateľov ostrova a celkovo sa tu vyskytlo 207 prípadov nákazy.
Dvanásť nových úmrtí priznala včera aj pevninská Čína, kde sa podľa správ čínskeho ministerstva zdravotníctva objavilo 75 ďalších potvrdených prípadov SARS. Chorobe v pevninskej časti Číny už podľahlo 252 osôb a cez 5000 ľudí sa infikovalo, oznámila agentúra AP. V Hongkongu na SARS za posledných 24 hodín zomreli traja nakazení, vyskytlo sa však iba päť nových prípadov. Hongkong zostáva s 218 obeťami a 1683 infikovanými spoločne s pevninskou Čínou najvážnejšie postihnutou oblasťou.
Vzhľadom na úspešný boj s dosiaľ neznámym typom zápalu pľúc bola dnes v Hongkongu po šiestich týždňoch obnovená školská dochádzka pre 250-tisíc žiakov základných škôl. Návrat do lavíc sa však týka iba detí starších desať rokov. Taiwanské úrady sa naopak uchyľujú k stále prísnejším opatreniam. V súčasnosti napríklad inštalujú kamery, aby bolo možné sledovať, či zhruba 8000 občanov v karanténe skutočne neopúšťa svoje domovy. Vláda tiež nariadila nosenie ochranných rúšok v taiwanskom metre.
Kanadskí predstavitelia odmietli posledné správy, podľa ktorých sa prvý Fín údajne postihnutý chorobou SARS nakazil v Toronte. K tomu vraj mohlo dôjsť iba v niektorých zo zasiahnutých nemocníc, do ktorých však je zakázaný vstup. „Som si istý, že (fínsky pacient) mal len problémy s dýchaním a bol diagnostikovaný so SARS, pretože strávil nejakú dobu v Toronte,“ uviedol zdravotnícky predstaviteľ z Ontaria Colin D‘Cunha. SARS si podľa poslednej bilancie agentúry AP vyžiadal vo svete najmenej 559 obetí a minimálne 7400 ľudí sa ochorením nakazilo. (čtk)