Brusel 12. mája (TASR) - Európska komisia je znepokojená "pochmúrnou" budúcnosťou sveta v oblasti energetiky. Do roku 2030 dôjde podľa nej k obrovskému nárastu spotreby ropy a plynu, čo si vyžiada zvýšené úsilie pri ochrane životného prostredia.
Komisia takúto pesimistickú predpoveď zverejnila dnes v novej štúdii o energetických perspektívach sveta.
Spotreba ropy podľa štúdie narastie do roku 2030 o 64 % a dosiahne 120 miliónov barelov denne. OPEC sa bude na celkových dodávkach ropy podieľať 60, namiesto dnešných 40 %. Výroba zemného plynu sa podľa štúdie zdvojnásobí. Výrazne tiež narastú ceny ropy a plynu. Barel ropy sa bude v roku 2030 predávať v priemere za 35 eúr. Svetový dopyt po energii bude až do roku 2030 rásť každoročne o 1,8 %. Viac ako polovicu svetového dopytu budú tvoriť rozvojové krajiny (dnes je to len 40 %). Priemysel sa bude na svetovom dopyte podieľať 35, doprava 25 a služby a domácnosti 40 %.
Rastúci dopyt po energii si vyžiada svoju daň na životnom prostredí. Emisie CO2 sa budú zvyšovať ročne o 2,1 % a v roku 2030 dosiahnu na celom svete 44 miliárd ton. Viac ako polovicu emisií vyprodukujú rozvojové štáty.
Európske emisie sa za toto obdobie zvýšia o 18 %, zatiaľ čo americké až o 50. Európa sa totiž bude viac spoliehať na využívanie plynu. Jeho výroba však bude sústredená do štátov bývalého Sovietskeho zväzu a na Blízky východ, čím sa zvýši európska energetická závislosť na vonkajších zdrojoch.
Štúdia poukazuje na dôležitosť hľadania a intenzívnejšieho využívania alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energie. Bude to nevyhnutné, ak bude chcieť EÚ dodržať svoje záväzky znižovať emisie tzv. skleníkových plynov vyplývajúce z Kjótskeho protokolu a zabrániť tak globálnemu otepľovaniu atmosféry.
Podľa protokolu musia najvyspelejšie krajiny sveta znížiť do roku 2012 úroveň emisií skleníkových plynov v priemere o 5,2 percenta oproti roku 1990. Náklady na splnenie cieľov z Kjóta by sa mohli znížiť o 30 % pri výraznejším využívaní jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov (solárna, veterná, vodná energia), tvrdí pochmúrna štúdia EK.