
Na referende o vstupe Litvy do Európskej únie sa zúčastnil i prezident krajiny Rolandas Paksas. FOTO - ČTK/AP
Tým, že nevzali výzvy politikov na ľahkú váhu a svojou účasťou v referende prekročili zákonom stanovený prah 50 percent, ukázali, že im na ich budúcnosti skutočne záleží. „Nedúfame, že sa čosi zlepší už zajtra alebo pozajtra. Prišli sme hlasovať hlavne pre lepšiu budúcnosť našich detí,“ povedala pani Ľuba Sleužisová. Jej manžel Algis verí aj v to, že po vstupe do Európskej únie bude lepšie.
„Tam na Západe je úplne iná kultúra, celkom iné možnosti. Niekto hovorí, že sa teraz vraciame domov. Predtým sme boli na východe a teraz sme zasa našli svoj domov.“ Optimisticky sa pozerajú na budúcnosť v Európskej únii aj mladí ľudia. Zvlášť mladé manželstvá. Tridsaťjedenročný Giedrius dúfa, že Európska únia vnesie do životov Litovčanov poriadok. „Ide o to, že bude väčší poriadok v našej ekonomike i v politike. To by nás mala únia naučiť.“
Medzi voličmi pravdepodobne prevažujú priaznivci únie. Prieskumy pred referendom prisudzovali eurooptimistom 66 percent hlasov. Výsledky budú známe až dnes. Už včera však pozorovatelia hovorili o potvrdení predpovedí.
Nie všetci si však myslia, že únia bude pre Litvu záchranou, na ktorú táto postsovietska republika čaká. „Nevidím žiadnu nádej na to, že bude lepšie,“ povedal 85-ročný pán Lenart. „Budeme pre Európu zdrojom najlepšej pracovnej sily. Nám starým už únia nič dobré neprinesie.“ Nedôveru k nej majú i ľudia na dedine.
„Tí, čo sa majú dobre, sa budú mať ešte lepšie, a tí, ktorým sa teraz žije zle, na tom budú ešte horšie,“ myslí si pán Tadeusz z dediny Pikeliški vzdialenej asi 20 km severne od Vilniusu. Tak ako väčšina obyvateľov tohto regiónu je litovským Poliakom, príslušníkom druhej najväčšej národnostnej menšiny v Litve. Prví sú Rusi.
Polovica ľudí tu nemá prácu. Živia sa zberom slimákov. Za kilo platia výkupne 90 litovských centov - asi 10 korún. Pán Franciszek nazbiera za deň 30 kilogramov slimákov. „Toto je kraj bohatý na slimáky,“ chváli sa. „Musím ich zbierať, aby som sa uživil.“ Ani on nevidí budúcnosť optimisticky.
Keď sa Litva stane súčasťou Európskej únie, nezmení sa hneď po 1. máji 2004 v raj na zemi. Litovčania to vedia. Po 50 rokoch sovietskej nadvlády je socialistický východný typ myslenia a rokovania v litovskej spoločnosti hlboko zakorenený. Litvu čaká ešte dlhá cesta do skutočnej Európy.
PRE SME - PAVEL NOVÁK, Vilnius