Bratislava 11. mája (TASR) - Dňom vstupu do Európskej únie (EÚ) sa voči kandidátskym krajinám automaticky prestane uplatňovať Stredoeurópska dohoda o voľnom obchode (CEFTA). Predpokladá to návrh dohody, doplňujúcej pôvodnú dohodu, na ktorom sa dohodli jej signatári.
Návrh reaguje na fakt, že znenie dohody umožňuje zmluvnej strane ukončiť tento preferenčný vzťah len na základe písomného oznámenia, pričom platnosť nadobúda až šesť mesiacov po dni, kedy depozitár takéto oznámenie dostal. V súčasnosti sa pritom nepredpokladá, že kandidátske krajiny budú šesť mesiacov vopred vedieť presný dátum svojho vstupu do únie. Doplnok dohody teda novým členom umožní automaticky od CEFTA odstúpiť.
Návrh, ktorý slovenské ministerstvo hospodárstva už predložilo do pripomienkového konania, tiež predpokladá, že vláda Bulharskej republiky od apríla budúceho roka prevezme úlohu depozitára od Poľska, keďže to v budúcom roku ukončí svoj zmluvný vzťah v dohode. Podpis doplňujúcej dohody k CEFTE by sa mal uskutočniť 4. júla v Slovinsku, pričom za slovenskú stranu by ju mal podpísať minister hospodárstva Robert Nemcsics. Uplatňovanie dohody sa po ukončení vnútroštátnych legislatívnych postupov predpokladá od 1. apríla 2004.
Región zmluvných strán CEFTA momentálne predstavuje druhé najvýznamnejšie obchodné teritórium SR hneď po trhu štátov EÚ s 28-% podielom na minuloročnom exporte a zhruba 23-% podielom na celkovom importe. Ministerstvo hospodárstva ako predkladateľ materiálu oceňuje pozitívny vplyv dohody na rozvoj obchodu medzi signatármi, hoci pre nevyváženosť obchodných bilancií najmä v obchode s agropotravinami sa v obchodných vzťahoch prejavovala určitá napätosť..
Hlavný cieľ dohody - liberalizácia obchodných vzťahov v regióne strednej a juhovýchodnej Európy sa naplnil 1. januára 2002, odkedy sa obchodná výmena s priemyselnými výrobkami uskutočňuje v celom rozsahu na báze nulových colných sadzieb. V prípade poľnohospodárskeho sektora sa s ohľadom na mimoriadnu citlivosť týchto komodít nevzťahujú koncesie na celú skupinu výrobkov a neboli ani stanovené časové harmonogramy vedúce k úplnému zrušeniu ciel. Liberalizácia obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi produktmi je však upravená príslušnými doplnkovými protokolmi a prístupovými dohodami, ktoré definujú spoločnú agrárnu obchodnú základňu medzi zmluvnými krajinami. CEFTA zároveň dosiahla úplnú harmonizáciu podmienok určovania pravidiel pôvodu tovaru so štátmi EÚ, EZVO, ako aj ostatnými štátmi, ktoré sú členmi paneurópskej kumulácie.
CEFTA (Central European Free Trade Agreement) bola medzi Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a SR podpísaná 21. decembra 1992 v Krakove a uplatňuje sa od 1. marca 1993. Postupne sa ďalej rozšírila o Slovinskú republiku, Rumunsko, Bulharskú republiku a Chorvátsku republiku.