Petržlen a vinič zlepšujú chuť rajčiakov

Rajčiaky sú najviacpestovaným druhom zeleniny na svete. Sú nielen obľúbenou, ale aj zdravou zeleninou, pretože dosahujú vysoké nutričné hodnoty. V kuchyni majú mnohostranné a nezastupiteľné použitie.


Odroda Ildiko. FOTO – AR


Rajčiak sa pestuje vo voľnej pôde ako indeterminantný (kolíkový) alebo determinantný (kríčkový). V skleníku alebo vo fóliovníku môžeme rajčiak pestovať na vedení z drôtu alebo zo špagátu, či na sieti. Najlepšie sa mu darí na chránených polohách s ľahkou výhrevnou pôdou, bohatou na humus. V osevnom postupe ho zaraďujeme do prvej trate po jesennom hnojení maštaľným hnojom alebo výživným kompostom (40 až 60 kg na 10 metrov štvorcových). Pri sadení priesad sa odporúča pridať do každej jamky za hrsť kvalitného, preosiateho kompostu, najlepšie vermikompostu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rajčiaky vysádzame prevažne z predpestovaných priesad, obvykle od druhej dekády mája. S rizikom, že rastliny zmrznú, ich možno vysádzať od poslednej dekády apríla. S výsadbou by sme mali skončiť do konca mája. Sadíme ich v spone 0,60 až 1 meter x 0,40 až 0,60 metra diferencovane podľa vzrastu. Indeterminantné rajčiaky voľne priviažeme ku kolíku alebo k drôtenke.

Z hľadiska znášanlivosti sú vhodnými susednými rastlinami rajčiakov všetky druhy zeleniny okrem uhoriek, hrachu a zemiakov. Petržlen a vinič v susedstve zlepšuje chuť rajčiakov. Nemajú sa sadiť po zemiakoch a do polotieňa, napríklad pod ovocné stromy.

Porasty je vhodné chrániť čiernou fóliou, netkanou textíliou alebo mulčom proti poklesu teplôt, vyparovaniu vody a proti rastu buriny. Pri kríčkových rajčiakoch sa osvedčilo nastielanie netkanou textíliou UV 17 alebo UV 19 . Užšiu textíliu či fóliu možno položiť do medziradov porastu a na širšej fólii – do otvorov vysadiť sadenice. Z textílie UV 17 a tiež z bielej fólie sa dá vytvoriť klimatizačná bunka tak, že k štyrom kolíkom pripevníme textíliu alebo fóliu zo všetkých štyroch strán a do takto vytvoreného krytu vysadíme 1 až 4 rastliny. Rajčiaky sa osvedčilo pestovať aj na vyvýšených záhonoch, približne 0,2 metra nad povrchom pôdy. Medzi každým radom vyvýšeného záhonu necháme brázdu, cez ktorú môžeme rastliny zavlažovať podmokom, najlepšie s pridaním tekutého hnojiva (napríklad močovka, hnojovica, rozriedený hydinový trus, alebo priemyselne vyrábané tekuté či tabletované hnojivo). Rajčiaky sú náročné na vlahu, preto ich zavlažujeme v suchom počasí každých 8 až 12 dní dávkou 20 až 30 litrov vody na meter štvorcový. Po každej závlahe pôdu skypríme, aby sa prevzdušnila a odstránime tým aj burinu.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitým agrotechnickým opatrením je vyštipovanie zálistkov, najmä na vysokých odrodách. Koncom augusta sa odporúča zaštipnúť vrcholky rastlín za poslednými vyvinutými plodmi, aby lepšie vyzreli.

U nás je registrovaných viac ako sto odrôd rajčiakov, prevažne zahraničných. Ekozáhradkári z nich uprednostňujú predovšetkým úrodné hybridné odrody, ktoré sú odolné alebo aspoň tolerantné proti hubovým a vírusovým chorobám a tiež proti praskaniu plodov. Atraktívnymi sa stali odrody s malými plodmi, ako aj s plodmi, ktoré možno zberať v celých strapcoch. Sú to najmä červené odrody Minired, Karla, Aromata, Monika, žltá odroda Minigold, oranžová Orange a Maneta.

Rajčiaky napáda najmä za daždivého počasia fytoftóra, botrytída, septóriová škvrnitosť listov, alternatívna škvrnitosť plodov a miestami i pásavka zemiaková. O spôsobe ochrany proti nim sa zmienime v samostatnom príspevku.

SkryťVypnúť reklamu

Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu