Signalizačná správa pre pestovateľov

V uplynulom období sme pozorovali začiatok letu prvej generácie motýľov obaľovača jablčného a vznikli vhodné podmienky aj na začiatok kladenia prvých vajíčok. Je tu preto čas ochrany jabĺk proti červivosti plodov.

Všeobecne existujú tri skupiny prípravkov používaných na ošetrenie proti obaľovačom. Do 1. skupiny patria tzv. inhibítory tvorby chitínu. Zničia aj vajíčka, ktoré boli nakladené po použití prípravku. Pri správnom použití sa dosahuje takmer stopercentný účinok. Aplikujú sa na začiatku obdobia kladenia vajíčok. Druhú skupinu tvoria biologické prípravky na báze baktérií, ktoré sa aplikujú 2 až 3 dni po vyvrcholení letovej vlny motýľov, keď sa liahnu prvé húsenice. V súčasnosti sú však takéto prípravky povolené iba proti obaľovačom na viniči. Tretiu skupinu tvoria ostatné prípravky na báze chemických zlúčenín, či už organofosfátov, pyretroidov, ich kombinácií, alebo iných skupín účinných látok. Aplikujú sa 7 až 10 dní po vyvrcholení letu motýľov, keď sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre 1. signalizačné pásmo, do ktorého patria okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, odporúčame po 12. máji urobiť ošetrenie proti obaľovačovi jablčnému, avšak iba prípravkami z prvej skupiny, a to DIMILIN 48 SC, INSEGAR 25 WP, MATCH 050 EC, NOMOLT 15 SC a RIMON 10 EC. Ak pestovatelia ošetrovali okolo 3. až 5. mája proti mínujúcim škodcom, o ktorých sme písali minulý týždeň, možno ďalšie ošetrenie urobiť neskôr, a to približne o 14 dní, teda okolo 17. až 19. mája.

V 2. signalizačnom pásme ohraničenom približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce, odporúčame ošetrovať proti obaľovačom po 15. máji. V žiadnom prípade nemožno na uvedené ošetrenie použiť ostatné prípravky proti obaľovačom, teda pyretroidné a organofosfátové, ktoré v tomto štádiu nie sú účinné. Používajú sa až neskôr, čo bude približne 10 až 14 dní od uvedených termínov.

SkryťVypnúť reklamu

Ošetrenie proti obaľovačovi broskyňovému a obaľovačovi slivkovému sa bežne robí až proti druhej generácii v polovici júla, pretože škodlivosť prvej generácie je zanedbateľná. Avšak v oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii. Po 12. máji je pre 1. signalizačné pásmo aktuálne ošetrenie prípravkami DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, KARATE 2,5 WG, SUMITHION SUPER, ZOLONE EC a proti obaľovačovi slivkovému aj CALYPSO 480 SC. Neskôr po 15. máji odporúčame ošetrenie v 2. signalizačnom pásme. Vo vyšších polohách možno ešte proti obaľovačovi slivkovému použiť prípravky z prvej skupiny, a to DIMILIN 48 SC, INSEGAR 25 WP a RIMON 10 EC v období 10. až 12. mája, ostatné možno použiť približne o ďalších 10 až 14 dní.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto období je pre nížinné polohy aktuálne ošetrenie aj proti vrtivke čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, postrek robíme asi tri dni po začiatku jej kvitnutia. Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW s ochrannou dobou 28 dní, CALYPSO 480 SC s ochrannou dobou 14 dní a SUMITHION SUPER s ochrannou dobou 10 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.

Ing. STANISLAV BAROK

ÚKSÚP-OORF

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 493
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 978
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 267
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 181
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 966
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 634
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu