Sedem predkrmov a zádumčivá trúbka

Ďalších desať minút 1 (Ten Minutes Older: The Trumpet) m USA 2003 m 92 minút m Réžia: Aki Kaurismäki, Jim Jarmusch, Wim Wenders, Čchen Kchaj-ke, Spike Lee, Víctor Erice, Werner Herzog


Markku Peltola a Kati Outinenová vo filme Psy nemajú peklo Akiho Kaurismäkiho. FOTO - ČTK


Ako vyhlasuje producent Ulrich Felsberg, pôvodne to mal byť iba „sled krátkych filmov renomovaných režisérov“. To je vždy dobrý nápad. Zloprajníci si titul Desať minút môžu vyložiť ako odpoveď na zlomyseľnú otázku: A čo majú krátke filmy tých skvelých mien spoločné? Po každom z nich sme o desať minút starší.

Ale až taká voľná ich súvislosť nie je. „Celý film zrástol do inšpirujúcej kompilácie,“ povedal napokon Felsberg. Aby sme si to lepšie uvedomili, film uvádza citát z Marca Aurelia, v ktorom sa hovorí o čase ako o toku, ktorý posúva vpred všetky veci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Čas je rieka,“ opakujú vzápätí nástojčivo momentky z nejakého tečúceho toku a k tomu počuť zádumčivú trúbku Hugha Masekelu. Preto má Ďalších desať minút 1 aj podtitul Trúbka.

Po toľkých úvodných reflexiách a deklarovanej hĺbke je úvodný príspevok Akiho Kaurismäkiho Psy nemajú peklo veľkým osviežením. Bez bližšieho zdôvodnenia a bez mena odchádza z polície pán priamo k vlaku, ktorý ho odvezie na Sibír. Predá svoj podiel z autoservisu spoločníkovi a zasnúbi sa s kuchynskou silou slabo navštevovaného podniku. Dvojica sa stoicky a bez vysvetlenia, ako svetlo, ktoré prísne zvrchu dopadá na aktérov, dáva na cestu. Prvých desať minút sa končí v železničnom kupé. Aki Kaurismäki zostal na nakrúcaní svojho majstrovského diela Muž bez minulosti s rovnakými hercami a rovnakými kulisami. Je to dokonalý, oslnivý výrobok z recyklovanej suroviny.

SkryťVypnúť reklamu

Po farbe nasleduje čierno-biela. Čiara života Víctora Ericeho, to je ticho plynúce horúce popoludnie s hodinami a zvukmi trúbky. Do toho hrozí smrť novorodeniatka, ktoré začne v spánku krvácať. Nakoniec sa matná monotónnosť vidieckej španielskej siesty preruší krikom a dieťa zachránia. K tomu vidíme odkazy na jún 1940, titulky z novín o nemeckých vojskách, ktoré sa blížia k Španielsku.

Tretí z typov rozprávania Desiatich minút predvedie Werner Herzog vo svojom dokumente Starší o desaťtisíce rokov. Herzogových desať minút hovorí o objavení kmeňa Uru Euov roku 1981 v pralese medzi Brazíliou a Bolíviou, ktorý nepoznal kov. Objavenie kmeňa znamenalo zároveň jeho záhubu - ich organizmus nebol schopný odolať chorobám, ktoré sú pre nás bežné. Smutný vlastne nie je len ich osud, ale aj spôsob filmovej realizácie. Náčelník oslabený tuberou spieva a tancuje pred kamerou, pri záchvate kašľa ho nahradí jeho brat a kmeňový rituál dokončí. Západná kritika dnes pranieruje tento spôsob dokumentu ako podvedomý koloniálny pohľad - „zoologický prístup“.

SkryťVypnúť reklamu

Jim Jarmusch ponúkol v čierno-bielej cigaretovú pauzu filmovej herečky v prívese medzi nakrúcaním. A Wim Wenders umne, ale v podstate nezaujímavo vyrozprával historku muža, ktorý sa za volantom svojho auta ponáhľa k najbližšej klinike, omylom otrávený nadmernou dávkou halucinogénnych drog. Spike Lee v We Wuz Robbed zrekonštruoval prezidentské voľby v Miami v novembri 2000 ako volebný podvod. Jeho antipropaganda je jediným z príspevkov hľadania formy či pravdy, ktorý mal ambíciu presvedčiť nás o niečom.

Ani posledný film, príbeh čchena Kchaj-ka o strate osobnej minulosti v dnešnom Pekingu, nič nemení na tom, že to, čo tieto krátke filmy skutočné spája, nie je hlbokomyseľné motto, ale akási sama v sebe spočívajúca samozrejmosť či spokojnosť. Možno by to vyzeralo inak, keby priestor neboli dostali iba renomovaní režiséri.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu