Smrť je kostra s ostro nabrúsenou kosou

Vincenta Šikulu vníma čitateľská verejnosť skôr ako prozaika, hoci za života napísal až tri básnické zbierky a teraz vyšli jeho verše z pozostalosti Za odchodom orgovánu (Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003). Ani sám sa nepokladal za básnika, napriek .


FOTO – TASR


Vincenta Šikulu vníma čitateľská verejnosť skôr ako prozaika, hoci za života napísal až tri básnické zbierky a teraz vyšli jeho verše z pozostalosti Za odchodom orgovánu (Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003). Ani sám sa nepokladal za básnika, napriek tomu v jeho próze je veľa lyrického videnia i cítenia, no jednako ho čosi nutkalo vyjadriť sa aj inou formou. To ozrejmil s lapidárnou prostorekosťou a celkom nepoeticky v básnickej prvotine Z domu na kopci ešte roku 1983: „Čas na verš môže prísť niekedy aj vtedy, /keď sa ti už nechce hovoriť,/keď sa ti zdá, že nemáš čo povedať,/ keď sa od teba odvracajú ľudia,/ neraz iba preto, lebo už nevieš hovoriť stručne.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavá, príznačná motivácia – ale napriek nej nachádzam v Šikulových posthumných básňach výraz hlbšej vnútornej potreby. Už názov zbierky evokuje predstavu odkvitania, vädnutia, teda zániku a smrti. U Šikulu sa s ňou spája nielen príroda, ktorá je inak v jeho veršoch všadeprítomná, ale sám autor: narážok na vlastnú smrť alebo priamo jej vyzývanie, či predtucha sa tu nachádza v takom nezvyklom množstve, až sa mi natíska myšlienka, že Vincent Šikula svoj náhly, nečakaný odchod tušil, ba dokonca predvídal, a v týchto neplánovane písaných veršoch sa vlastne lúčil so životom. Kto by chcel hľadať čistú prírodnú lyriku, nájde ju v Šikulových básňach, ktoré doslova hýria farbami, vôňami, rozličnými druhmi kvetov, rastlín, tráv, stromov. A k nim neoddeliteľne patrí vtáctvo, lastovičky, vrany, drozdy, bociany, sýkorky, vrabce, ktorých švitorenie a škreky Šikula onomatopoicky napodobňuje, zhovára sa s nimi, prihovára sa im, lebo to nie je príroda sama osebe, objekt impresionistického obdivu, ale básnikova súčasť. V tejto symbióze prírody a človeka čoraz naliehavejšie zaznieva ten spodný tón zániku, niekde až v apelatívno-groteskno-morbídnej podobe („Vincent, Vincent, zbieraj mince/, baľ si krpce – pôjdeš do hliny“), inde s náboženským názvukom („Voláš, Bože, voláš/ mňa stále obchádzaš“). Chýba však u neho metafyzický rozmer bytia, polohy eschatologické, ktoré sú u iných básnikov tejto témy vždy prítomné. Šikula ani tu nezaprel, že bol typom básnika hlavne rurálneho, dedinského: aj smrť v jeho básňach zodpovedá ľudovej obraznosti – je to kostra s ostro nabrúsenou kosou. Nápadným znakom básní je dojemná prostota, blízka ľudovej slovesnosti, ba priame ponášky na ňu, napríklad v ľútostných básňach-holdoch venovaných jeho manželke.

SkryťVypnúť reklamu

A taká prostá je aj Šikulova náboženská viera, ktorú nosil kdesi v podvedomí, no v literatúre ju nikdy nedával najavo. Potvrdzuje to jeho román Ornament, vznikajúci postupne od roku 1966, no vydaný až roku 1991, kde sa zaoberá i problémom náboženského života. Religiozita v jeho veršoch má však ďaleko od dogmatizmu, ide skôr o akési manieristické oslovovanie a oslavovanie Boha, pričom sa do toho miešajú spomienky na detstvo, rodičov, dedinu. Verše vznikali evidentne v rozličných obdobiach, raz je to iba záznam, inokedy komponovaný celok, raz akýsi druh modlitby, inokedy zvukomalebné cvrlikanie alebo takmer detská riekanka. Pokusy aj vydarené veci. Pestrá zmes.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 832
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 044
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 482
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 787
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 763
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 518
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 285
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu