V juhonemeckom Landstuhle žije spolu s asi 10-tisíc Nemcami päťtisíc amerických vojakov a ich rodinných príslušníkov. Dva kilometre od mesta je najväčšia americká nemocnica mimo územia USA. Tam hospitalizovali aj vojakov zranených v Iraku.
V neďalekom Ramsteine je zasa najväčšia letecká základňa a zásobovacie centrum Američanov v zahraničí. Naplno ho využili počas vojny na Balkáne a v Afganistane. Spolu s rodinami tu žije asi 40-tisíc Američanov. Iba na základni pracuje šesťtisíc Nemcov.
Mnohí majitelia obchodov v Landstuhle vyzdobili zo solidarity svoje výklady americkými vlajkami, časté sú dvojjazyčné reklamy. Niektorí Američania sú členmi v miestnych nemeckých spolkoch.
Obyvatelia Landstuhlu sa v dohľadnom čase straty amerických priateľov a zákazníkov neobávajú, sťahovanie by sa zatiaľ tohto regiónu nemalo dotknúť.
Známe sú však už plány na zrušenie amerických vojenských zariadení v piatich mestách v Hessensku, medzi nimi aj vo Friedbergu pri Frankfurte, kde kedysi ako šofér slúžil Elvis Presley. „Odchod vyše deväťtisíc vojakov a ich rodín do roku 2008 predstavuje vážnu výzvu pre región, ktorý je už beztak postihnutý nadpriemernou nezamestnanosťou,“ hovorí hessenský krajinský premiér Roland Koch.
Starosta iného mestečka nazval rušenie základní bez obalu „hospodárskou katastrofou“.
Aj základne, ktoré prežijú plánované zníženie súčasného stavu, sa musia pripraviť na horšie podmienky: v bavorskom Grafenwöhri Američania zrušili plány na rozšírenie vojenského areálu. Podľa správ nemeckej tlače išlo o investície vo výške jednej miliardy eur.