Zásadné pripomienky k pripravovanej penzijnej reforme majú hneď tri skupiny vážených ekonómov. Všetci síce hovoria o potrebe reformy, no z ich analýz vyplýva, že by sa jej zhostili inak ako reformný tím ministerstva práce. Najvášnivejšie diskusie sa vedú okolo zavedenia nového prvku v penzijnom systéme – účtoch, kde by si každý pracujúci šetril na vlastný dôchodok.
Šéf Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy Eugen Jurzyca odporúča, aby štát so spustením druhého kapitalizačného piliera ešte chvíľu počkal. „Ide najmä o krízu na kapitálových trhoch (dramatický pokles výnosov), o predpokladaný vstup do EÚ (vplyv na migráciu a nezamestnanosť), ako aj o analýzy potrebné na porovnanie výhod a nevýhod oboch pilierov z hľadiska rôznych časových horizontov,“ myslí si Jurzyca.
Nový penzijný systém by mal mať podľa neho zapracovanú možnosť budúceho znižovania odvodov pre prípad, že si to budúci ekonomický a sociálny vývoj vyžiada a umožní to. Jurzyca by rád zvýšil dôraz na individuálne a dobrovoľné zabezpečenie príjmu v dôchodkovom veku. To považuje za rovnocenné úpravám celého dnešného systému.
Koncepciu dôchodkovej reformy podrobil dôraznej kritike jej niekdajší spoluautor Martin Thomay, ktorý pôsobil v reformnom tíme ministerstva práce, a neskôr z neho vystúpil. „Navrhovaný systém povinnej kapitalizácie bude príliš nákladný. To môže znižovať úroveň vyplácaných dôchodkov o 20 až 40 percent,“ hovorí Thomay.
V novom systéme očakáva Thomay nízke reálne výnosy dôchodkových aktív vinou uprednostňovania ‘bezrizikových aktív‘ čiže štátnych dlhopisov, pokladničných poukážok či termínovaných vkladov. Výnosy pri tomto type investovania sú nízke. „To bude mať za následok nemožnosť nahromadiť dostatočné úspory pre väčšinu obyvateľstva,“ avizuje Thomay.
Analytik ekonomického think-tanku M.E.S.A. 10 Marek Jakoby reformátorom odporúča, aby si dali pozor pri určovaní regulácie dôchodkových sporiteľní. „Ide o pravidlá týkajúce sa okruhu aktív, kam budú môcť penzijné fondy investovať,“ hovorí Jakoby. Prehnaná regulácia podľa neho spôsobí, že fondy budú po započítaní poplatkov vykazovať minimálne výnosy.
„Nemá zmysel robiť systém, ktorý by nebol výnosný. Stačí sa pozrieť na doplnkové dôchodkové poisťovne, ktoré majú tiež vymedzené okruhy aktív, a ich výnosy sú nižšie ako inflácia aj ako úroky v bankách,“ prirovnal Jakoby.
TOMÁŠ VELECKÝ