Nedávno svoje výhrady k daňovej reforme predstavila Aliancia ekonómov Slovenska, v ktorej je napríklad často citovaný šéfekonóm Slovenskej sporiteľne Martin Barto. Aliancia si dala prácu s číslami a výsledkom je model s nižšími sadzbami priamej dane aj DPH, než aké navrhuje ministerstvo financií.
Podľa aliancie totiž výpadok príjmov štátu (5,4 miliardy) stojí za to, aby sa namiesto 20-percentnej zvolila 16-percentná rovná daň. „Ak vezmeme do úvahy, že návrh schodku štátneho rozpočtu dosiahne asi 52 miliárd, často aj vinou vecí, ktoré táto krajina vôbec nepotrebuje, je možno trochu zbytočné presadzovať horšie riešenie,“ vyhlásila aliancia.
„Svoju“ reformu by navrhla so sadzbami 16-percentnej rovnej dane a 19-percentnej DPH. V takom prípade by mal 20-miliardový výpadok v rozpočte, o ktorom vie aj ministerstvo financií, vykryť práve výnos z DPH, vyššie spotrebné dane a „reálna“ daň z nehnuteľností. „Summa summarum, deficit tohto návrhu predstavuje asi 1,2 miliardy korún,“ spočítala aliancia. Ak by sa podľa nej štát zbavil aktívnej politiky práce, ktorá stojí 4,5 miliardy korún, ešte by 3,3 miliardy zostalo na kompenzácie pre dôchodcov a ľudí s najnižšími platmi. Tí totiž najväčšmi utrpia zjednotením DPH.
Aliancia pripúšťa aj to, že skutočnosť môže byť iná ako prepočty a nakoniec by mohol byť mínus v štátnom rozpočte aj vyšší, než teraz navrhuje vláda (3,4 percentá HDP). „Či už bude schodok 3,4 percenta, alebo 3,8 percenta HDP, na tom až tak nezáleží. Či budeme mať dane z bezkonkurenčne nízkymi hodnotami, na tom záleží podstatne viac.“