
Brankár Slovenska Ján Lašák likviduje strelu Čecha Jindřicha Kotrlu. Zo stretnutia Slovensko – Česko 3:3.
FOTO – TASR
TURKU – Americká hokejová reprezentácia na MS vo Fínsku nadviazala na svoje slabé vystúpenia na svetových šampionátoch a medzi elitou sa musela zachraňovať spolu s tímami ako Japonsko, Bielorusko a Slovinsko. Predstaviteľom amerického národného tímu sa totiž opäť nepodarilo presvedčiť hviezdy z NHL a ich miesto museli zastúpiť neskúsení hráči univerzít.
Tréner Lou Vairo oslovil pred začiatkom MS asi 35 hráčov najprestížnejšej hokejovej súťaže sveta, no ani jeden na jeho ponuku nereflektoval, čo vyústilo do najhoršieho výsledku USA na MS za posledných päť rokov. „Som prístupom USA veľmi sklamaný. Majú obrovský potenciál, očakávali sme od nich viac. Majú okolo 125 hráčov v NHL, takže je namieste otázka, prečo iba tak málo prišlo. Vyvstáva aj otázka, či americká federácia urobila všetko pre to, aby do Fínska prišiel dobrý tím,“ vyjadril svoje sklamanie nad prístupom Američanov prezident Medzinárodnej federácie ľadového hokeja René Fasel.
Američania sa trápili od začiatku, na úvod šampionátu prehrali s nováčikom z Dánska 2:5 a nasledovali ďalšie dva neúspechy. Zobudili sa až v boji o záchranu, kde zdolali ďalšieho nováčika Slovinsko, potom Bielorusko a napokon Japonsko.
V drese USA sa predstavilo iba 12 hráčov z NHL, ani jeden z nich však nebol pri striebornej medaile na ZOH 2002 v Salt Lake City. Naproti tomu, Kanada má súpisku plnú zvučných mien, Švédom prišli pomôcť Peter Forsberg a Mats Sundin a ako príklad zodpovedného prístupu uvádza agentúra AP Slovensko s 15 hviezdami zámorskej súťaže. „Fínom, Švédom a Slovákom prišli všetci pozvaní. Predstavitelia sú s nimi v kontakte po celý rok a hráči sú ochotní hrať. Kanada tiež prišla v plnej sile. Treba vyvíjať kontinuálne úsilie. Robia tak aj Američania?“ spýtal sa Fasel.
Pre amerických predstaviteľov je však toto najväčší problém. „Je to otázka zodpovednosti a tradície. Keby slovenské hviezdy odmietli, celá krajina by ich zatracovala. V USA nikto ani nevie, že nejaké majstrovstvá sú,“ zdôvodňoval riaditeľ americkej reprezentácie pre hráčske záležitosti Art Berglund. Američania napokon prežili tohtoročné MS bez väčšej ujmy a medzi elitou sa zachránili. V prípade vypadnutia do B-kategórie by sa im skomplikoval aj postup na ZOH 2006 a o účasť by museli bojovať v kvalifikácii s hokejovými „trpaslíkmi“ ako napríklad Mexikom.
(tasr)