Podrobne opisujú, čo si môžu s oblečením dovoliť a akých prehreškov sa vyvarovať. Napríklad oblek modrej farby vyvoláva pocit serióznosti, dôvery, naopak, ak prídete na pohovor v červenom saku, neoplatí sa vám ani ústa otvoriť, konštatujú.
Ak si dáte pestrú vreckovku do vrchného vrecka saka, podstupujete riziko, že budete považovaný za človeka, ktorý sa chce predvádzať. Jednofarebná kravata sa nehodí, ak ste architektom či návrhárom, uberá vám na kreativite.
Hrubým omylom je podľa odborníkov na módu nosiť oblek nápadného strihu. „Takéto správanie odkrýva nezrelú osobnosť, ktorá sa pokúša skrývať svoju nevyváženosť.“
Na Slovensku sme si zvykli hodnotiť ľudí podľa oblečenia. Práve v čase horúčav nejeden právnik či obchodný zástupca stojí pred skriňou s otázkou: Obliecť si ležérne tričko a ľahké nohavice alebo dodržať vyžadovanú etiketu a dať si luxusnú košeľu, sako a kravatu?
„Nikdy som neuvažoval, čo si oblečiem. Šlo mi hlavne o pohodlie. Nastúpil som do novej počítačovej firmy a poviem vám pravdu, dlho som si zvykal na to, že musím deň čo deň chodiť v saku, kým moji kamaráti z inej firmy si vykračovali v pohodlných rifliach,“ hovorí počítačový odborník. Ale berie to ako daň povolaniu.
Medzi základnými pravidlami, ktoré radia agentúry, ale aj firemné predpisy, je „prispôsobiť sa“. A to aj v oblečení.
MIRKA HOROBOVÁ