
Muži v redakcii SME chodia do práce beztrestne aj v krátkych nohaviciach. Samozrejme, ak práve nejdú za prezidentom. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Francúzsky softvérový inžinier Cedric Monribot stratil prácu, pretože do práce chodil v šortkách. Zamestnávateľ argumentoval, že Cedric diskreditoval manažment a potenciálne ohrozoval dobrý imidž firmy.
Aj na Slovensku majú mnohé podniky interné predpisy o obliekaní. Sú to najmä banky a veľké obchodné firmy. Kódex správania sa na pracovisku, ktorý hovorí aj o oblečení, kopíruje predpisy v zahraničí. Od zamestnancov sa vyžaduje, aby pôsobili seriózne a spoľahlivo.
V horúčavách môže byť dodržiavanie predpisov o obliekaní problémom. Muži by aj pri tridsiatich stupňoch mali byť v oblekoch s kravatou, ženy v decentných blúzkach a kostýmoch. Pravidlá obliekania hovoria, že dáma v kostýme by mala mať vždy pančuchy. Kódex obliekania istej slovenskej banky stanovuje, že ženy by mali mať šaty celé podšité, lodičky vždy s uzavretou špicou, teda nie sandále, tmavý kostým, v lete maximálne sivý alebo belasý. Za hranicou normy pre zamestnanca banky sú tričká, krátke nohavice, šľapky, ale i viac ako tri prstene alebo plastové štipce do vlasov.
Posudzovanie či prípadné postihy zamestnancov, ak predpisy porušia, je však u nás zatiaľ v rámci zdravého rozumu – z práce sa nevyhadzuje. Navyše zamestnanci sami vedia, čo si môžu dovoliť.
„Nikoho sme neprepustili pre to, ako sa oblieka. S obliekaním zamestnancov nie sú nijaké problémy,“ povedali nám na personálnom oddelení Istrobanky.
„V našich interných predpisoch sa rozlišuje medzi pobočkovými pracovníkmi a ostatnými, ktorí neprichádzajú do styku s klientmi. Pobočkoví pracovníci musia dodržiavať isté pravidlá obliekania, je to však v rámci rozumných medzí. Odev je navrhnutý tak, aby zamestnancovi v nijakej situácii, teda ani v horúčavách, nespôsobil napríklad zdravotné problémy. Okrem toho, v pobočkách je klimatizácia,“ povedal hovorca Tatra banky Roman Začka.
Krátke nohavice na mužoch sú však u všetkých zamestnancov vylúčené. Pančuchy na ženách a sandále sa podľa neho nijako prísne nekontrolujú. „Neriešili sme zatiaľ prípad, že by mal zamestnanec problémy pre to, ako sa oblieka. Nikto nebol prepustený,“ povedal.
Slovenská sporiteľňa pred viacerými rokmi poskytovala svojim zamestnancom ošatné. „Čakali sme, že potom sa bude usmerňovať aj spôsob obliekania, ale nestalo sa tak. Vedenie nič oficiálne nevydalo. Iba na pobočkách boli nariadené rovnošaty, ale aj tam sa mohli zamestnanci dohodnúť, či si dajú ušiť modré, alebo iné kostýmy,“ uviedla jedna z pracovníčok. Dnes im do obliekania nik nehovorí. Ba občas možno vidieť i pracovníka či pracovníčku v rifliach, hoci bežné to nie je.
Slovenskí počítačoví experti kvôli krátkym nohaviciam o prácu neprichádzajú. Softvéroví inžinieri v počítačovej spoločnosti SWH si ich v lete môžu dovoliť. „Nemáme stanovené predpisy obliekania. Pracovníci bežne chodia v krátkych nohaviciach alebo v rifliach. Prípad nejakého neprípustného obliekania sme ešte nemali,“ povedala personálna referentka Henrieta Dolná.
(mar, ru)