
FOTO – TASR
Aké je momentálne postavenie Úradu priemyselného vlastníctva SR na Slovensku?
„Keďže s úradom a jeho predchodcami žijem podstatnú časť svojho profesionálneho života, možno že jeho postavenie a vážnosť nevnímam až v takej dôležitej rovine, ako by si zaslúžil. Pre verejnosť by bolo určite lepšie, keby mal úrad výstižnejší názov. Napríklad patentový a známkový úrad.“
Venujú práci úradu a jeho výsledkom adekvátnu pozornosť štátne orgány?
„Jednoznačne nie. Keď to však porovnám s minulosťou, tak vidím určitý progres. Úrad má sídlo v Banskej Bystrici. Osobne som sa stretla s tým, že málo ľudí toto vie, od sekretárok až po úradníkov na vysokých postoch. Stalo sa, že na prerokovanie zákona v parlamente nás pozývali hodinu predtým a čudovali sa, že to nestihneme.“
Aké je personálne, materiálne a finančné zabezpečenie úradu?
„Materiálno-technické podmienky úradu, v porovnaní s inými inštitúciami alebo orgánmi ústrednej štátnej správy, sú výborné. Teoreticky sme aj personálne zabezpečení. Chýba nám však do riadiacej funkcie jazykovo vybavený skúsený právnik.“
Časť odbornej verejnosti má výhrady k práci úradu, časť vás zas vníma pozitívne. Aký je váš pohľad?
„Sú takí, čo vedia, na čo úrad je, ale aj takí, ktorí nás zahŕňajú do jednej spoločnej administratívy byrokratov, čo nič nerobia a zadarmo berú platy. Osobitná skupina sú slovenskí zástupcovia v konaní pred úradom. Mám pocit, že niekedy skĺzajú do schizofrenického správania. To, čo je v záujme jedného klienta dobré, vzápätí v záujme ďalšieho klienta popierajú. Medzinárodné inštitúcie nás akceptujú od začiatku.“
So vstupom Slovenska do Európskej únie pribudnú v oblasti priemyselnej ochrany nové úlohy. Aké je smerovanie ochrany duševného vlastníctva v Európe, prípadne vo svete?
„V prvom rade si budeme musieť zvyknúť na iný prístup ku všetkým predmetom ochrany priemyselného vlastníctva. A to nielen úrad, ale najmä technická verejnosť. Európa si zrejme zvykne na to, k čomu v Amerike a Japonsku pristúpili už dávnejšie, napríklad v ochrane softvérových programov a obchodných metód. V súčasnosti je to „veľmi rozbúrená rieka“, v ktorej sa budeme učiť plávať novým štýlom.
DANIEL VRAŽDA