BRATISLAVA – Zdravotne postihnutých čakajú nové previerky, ktoré majú zistiť, či nezneužívajú systém. Štátnu pomoc pre hendikepovaných totiž poberá čoraz viac ľudí. Kým pred desiatimi rokmi ich úrady registrovali necelých 45-tisíc, dnes sa ich počet blíži k dvestotisícovej hranici. Na každých jedenásť pracujúcich tak pripadá jeden poberateľ štátneho príspevku pre hendikepovaných.
Štát vlani na príspevky zdravotne postihnutým minul vyše päť miliárd korún. „V tomto smere sa pohybujeme na vrchole rebríčka európskych krajín,“ tvrdí hovorca ministerstva práce Martin Danko. Slovensko je porovnateľné napríklad so štedrým holandským systémom.
Ministerstvo práce chce v nasledujúcich rokoch vyradiť zo systému tých, ktorí sa medzi ťažko zdravotne postihnutých zaradili neprávom a zneužívajú tak sociálny systém.
„Existuje niekoľko alternatív,“ hovorí Danko, „takmer určite dôjde k znovuposudzovaniu invalidity“. Jeden z predbežných návrhov ráta s presunom odčleneného invalidného poistenia na komerčné poisťovne, ktoré si dokážu lepšie ustriehnuť, kto sa medzi zdravotne postihnutých hlási oprávnene a kto nie. Štát začne preverovať poberateľov štátnych príspevkov najskôr od budúceho roku.
Väčšinu poberateľov štátnych príspevkov pre ťažko zdravotne postihnutých tvoria invalidi. Ich invalidné dôchodky vypláca štát z peňazí, ktoré pracujúci a zamestnávatelia odvádzajú do priebežného fondu dôchodkového zabezpečenia. Vo vládou schválenej koncepcii penzijnej reformy sa ráta s odčlenením invalidných dôchodkov od starobných penzií. Pri previerkach opodstatnenosti invalidity a po sprísnení kritérií na jej nadobudnutie sa tak vytvorí priestor na znižovanie odvodov.
Pre invalidov ide mesačne osem percent vymeriavacieho základu každého pracujúceho. Iné krajiny dávajú invalidom okolo troch percent. Minister práce Ľudovít Kaník vidí preto priestor aj na Slovensku, povedal to pri schvaľovaní koncepcie dôchodkovej reformy.
TOMÁŠ VELECKÝ