Rozhodol o tom senát Ústavného súdu, ktorý konštatoval, že obecné zastupiteľstvo v Brunovciach tým, že neschválilo Kuklov nástup na prázdny mandát poslanca a že tiež neschválilo podávať mu informácie, porušilo jeho práva garantované Ústavou i Európskym dohovorom o ľudských právach. Súd súčasne obe sporné uznesenia obecného zastupiteľstva zrušil.
Kukla sa po komunálnych voľbách v roku 1998 stal piatym náhradníkom deväťčlenného obecného zastupiteľstva v Brunovciach, obci na Považí, ktorá má približne 600 obyvateľov. Po uvoľnení niekoľkých mandátov a vzdania sa časti náhradníkov, prišiel na rad Kukla. Hoci prejavil záujem stať sa poslancom, zastupiteľstvo s tým nesúhlasilo. Orgány obce síce nepopierajú Kuklov právny nárok na nástup do funkcie, ostro však proti tejto možnosti protestujú. Ako dôvod uviedli Kuklovu kritiku a znevažovanie obecnej samosprávy vrátane starostu. Citovali jeho vyjadrenia, podľa ktorých okrem iného povedal, že „pri pohľade na budovu obecného zastupiteľstva je mu na vracanie“. Poskytovanie informácií mu orgány obce „pozastavili“, pretože ich údajne zneužíval na „umelé vytváranie káuz a udania, ktoré vedú k prehlbujúcemu sa narúšaniu autority a práce obecného úradu, starostu i poslancov“.
Súd v odôvodení nálezu zdôraznil, že obecnému zastupiteľstvu neprislúcha vykonávať úlohu sudcu a rozhodovať o tom, kto má byť poslancom ani či si to náhradník zaslúži. Súd konštatoval, že je nesporné, že Kukla bol náhradníkom a mal právny nárok na obsadenie poslaneckého mandátu. Dôvody nesúhlasu uvádzané starostom, respektíve obecným zastupiteľstvom, sa súdu javili ako sankcia uložená sťažovateľovi za jeho kritiku na ich adresu. (tasr)