BRATISLAVA – Pytliakom sa posledné dva roky žije na Slovensku ťažšie. Len vlani ich bolo trestne stíhaných približne 600.
Po novelizácii Trestného zákona pred dvoma rokmi sa totiž sprísnilo posudzovanie trestného činu pytliactva – možno zaň považovať aj nelegálne ulovenie jedinej rybky v hodnote pár korún.
Počet stíhaných páchateľov sa oproti stavu pred novelizáciou zákona zvýšil o 1700 percent. „Ten nárast je závratný,“ vyhlásil Ladislav Haniker z Generálnej prokuratúry.
Najhoršia situácia v nelegálnom love zvierat je v oblasti Žiliny. Pokiaľ ide o protiprávny lov rýb je na južnom Slovensku. Týka sa to hlavne okresov Dunajská Streda, Rimavská Sobota, Lučenec a Trebišov.
Haniker tvrdí, že pytliactvo priamo súvisí aj s ekonomickou situáciou. V niektorých oblastiach sa vyskytuje takzvané sociálne pytliactvo. Rozšírený je aj organizovaný nelegálny lov. Ten je len ťažko odhaliteľný. „Príčiny sú rôzne, vrátane zainteresovania mnohých osôb na tejto trestnej činnosti, pretože v tom idú veľké peniaze,“ hovorí Haniker. Takéto skupiny lovia zver hromadne a potom sa ju snažia predať.
Aj napriek pozitívnej zmene, veľká časť pytliakov zostáva neodhalená. „Možno predpokladať, že nepostihnutá zostáva minimálne jedna tretina trestných činov pytliactva,“ odhaduje Haniker. Podobný názor má aj Pavol Cpin zo Slovenského poľovníckeho zväzu. Tvrdí, že pytliactva je trošku menej: „Prísnejšie tresty a postih predsa len niečo urobili, ale ešte vždy zostáva veľa prípadov neodhalených.“
Magdaléna Janoušková zo Slovenského rybárskeho zväzu si pochvaľuje spoluprácu s políciou, ktorá na odhaľovaní pytliakov intenzívne pracuje. „Máme vybudovaný ochranný systém, ktorý začína celkom dobre fungovať,“ tvrdí. Pytliakom je podľa nej úplne jedno, akú rybu ulovia, nevyhľadávajú konkrétne druhy. Myslí si, že pytliactvo je čiastočne na ústupe. Môžu za to aj tvrdé tresty. „Prednedávnom som riešila prípad, kde bola vyčíslená škoda 10,50, ale aj to je už trestný čin,“ povedala Janoušková.
Napriek tomu sú ešte stále lokality, kde sa pytliakom stále darí. Platí to aj o okolí gabčíkovskej elektrárne s komplikovaným systémom ramien.
(rp)
Čo všetko sa považuje za pytliactvo
* trestný zákon považuje za pytliactvo, ak niekto bez povolenia loví zver alebo ryby, alebo ich loví v čase ich ochrany prípadne zakázaným spôsobom
* trestným činom je aj to, ak niekto ukryje, prechováva, na seba alebo niekoho prevedie zver alebo ryby neoprávnene ulovené, ale aj nájdené
* za tieto trestné činy môže byť páchateľ potrestaný odňatím slobody až na dva roky alebo zákazom činnosti, alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím veci
Niektoré zakázané spôsoby lovu
Takto je možné postihnúť aj tých, ktorí síce povolenie na lov majú, ale lovia zakázaným spôsobom. Zdroj: www.epravo.sk