
Starý muž s ochranným rúškom sa prechádza po pustej obchodnej štvrti v Pekingu. FOTO -REUTERS
SARS je vo vode alebo na predmetoch nebezpečný aj 24 hodín po jeho vylúčení z ľudského tela. V ľudských výkaloch dokonca štyri dni. Svetová organizácia upozorňuje, že choroba sa prenáša aj nimi.
„Vírus prežíva vo výkaloch pri izbovej teplote najmenej deň až dva,“ píše WHO. „Ešte lepšie dokáže vírus prežiť v stolici pacientov trpiacich hnačkou (až štyri dni).“
Alarmujúcu správu zmierňujú hongkonskí experti, ktorí tvrdia, že vírus dokážu zlikvidovať za päť minút bežné dezinfekčné prostriedky. Napriek tomu správa mnohých vystrašila. Obávajú sa, že vírus sa takto bude šíriť ešte rýchlejšie ako doteraz.
Odborníci napríklad tvrdia, že to môže byť vysvetlením rýchleho rozšírenia Syndrómu akútneho respiračného zlyhania (SARS) na letisku v Hongkongu. Viac ako 300 ľudí, ktorí sa tam nakazili, môže mať na svedomí presakujúca kanalizácia.
Štúdia svetovej organizácie tvrdí, že vírus dokáže prežiť niekoľko dní aj na povrchu predmetov z umelej hmoty pri teplote štyri stupne Celzia. „Je to teplota ako v chladničke, takže, keď sa niekto nakazený dotkne potraviny, vírus na nej môže zostať aj štyri dni,“ povedal agentúre AP jeden z odborníkov WHO Klaus Stohr.
Informácia organizácie sa okamžite prejavila v ďalšom sprísnení opatrení v najpostihnutejšej krajine - Číne. Tá včera oznámila uzavretie všetkých vodných zdrojov v Pekingu. Pre obavy, že by sa vodou choroba mohla nekontrolovateľne šíriť, platí zákaz kúpania, lovenia rýb aj člnkovania na vodných nádržiach, ktoré fungujú ako zásobárne pitnej vody.
Čína včera oznámila, že na chorobu zomrelo ďalších 9 ľudí a lekári zaznamenali 160 nových prípadov ochorenia. Od prepuknutia nákazy zomrelo v Číne už 206 ľudí. Nakazených je 4280 ľudí.
(kos, čtk)
Maďar má pomôcť Číňanom
BUDAPEŠŤ - O niekoľko dní by mal odcestovať do Číny maďarský liečiteľ, aby zastavil šírenie epidémie SARS.
Ádám Kovács pred dvadsiatimi rokmi vyvinul prípravok na prírodnej báze, ktorý zastavuje množenie rakovinových buniek. Preparát s názvom Celladam sa však nestal liekom. Maďarská (ale nielen maďarská) legislatíva totiž neumožňuje registráciu liečiv, pokiaľ nie je známy mechanizmus ich pôsobenia. Vynálezcu naopak označili mnohí za šarlatána. Pritom najmä čínske štatistické údaje preukázali, že pri niektorých nádorových ochorení pôsobí Celladam účinnejšie, ako chemoterapia. Čína Kovácsa vyznamenala najvyšším štátnym vyznamenaním.
Celladam však má ešte jednu vlastnosť. Na chorobné vírusy reaguje bez ohľadu na to, či je to vírus pôvodný, alebo mutant. „Neviem to vysvetliť, ale Celladam jednoducho akoby obchádzal mutácie vírusov a pôsobí plošne. Viem si predstaviť jeho úspech najmä po preniknutí vírusu SARS na africký kontinent,“ povedal Kovács. (lsz)