kandidát na obecného poslanca, bol tak ukrátený o 15 hlasov a nedostal sa do miestneho zastupiteľstva.
„Už krátko po voľbách som bol presvedčený, že nebolo všetko s kostolným poriadkom,“ hovorí Štunda. Začiatkom roka preto podal na michalovskú prokuratúru trestné oznámenie. Vyšetrovaním, ktoré vedie Okresný úrad Justičnej polície v Michalovciach, sa potvrdilo, že hlasy boli skutočne nesprávne spočítané. „Znova sme všetko zrátali a potvrdilo sa, že rozdiely boli výrazné. Začali sme preto trestné stíhanie, obvinenie konkrétnej osoby zatiaľ nepadlo,“ povedala vyšetrovateľka.
Predsedom osemčlennej volebnej komisie v Lekárovciach bol Juraj Cmar. Akékoľvek manipulácie s hlasmi vylučuje. „Komisia si stopercentne odviedla svoju robotu a dištancujem sa od akejkoľvek manipulácie. Volebná miestnosť bola zabezpečená, hlasovacie lístky a obálky riadne označené a sčítavanie hlasov prebehlo korektne. V komisii nikto nemal šancu na podvod,“ bráni sa Cmar. Či nedošlo k ďalším manipuláciám, nemôže vylúčiť.
Prípad sa ešte viac zauzlil po tom, čo bolo podané druhé trestné oznámenie, tentoraz na starostu obce Jána Gajdoša. Podľa jedného z poslancov obecného zastupiteľstva priniesol na políciu rozpečatené hlasovacie lístky. „Mám k dispozícii protokol, podľa ktorého vyšetrovateľka prebrala hlasovacie lístky riadne zapečatené,“ bráni sa starosta.
Štefan Štunda, ktorý dlhé roky pracoval ako Gajdošov zástupca, tvrdí, že má v obci veľa neprajníkov. Kto sa postaral o to, aby sa nestal poslancom a nemohol pokračovať v práci vicestarostu, by malo určiť vyšetrovanie.
Pre nejasnosti s volebným výsledkom je paralyzovaná aj obecná samospráva. Posledné zasadnutie obecného zastupiteľstva sa skončilo po niekoľkých minútach, pretože piati zo siedmich prítomných poslancov po návrhu starostu, aby sa Štunda stal poslancom, opustili rokovanie.
ŠTEFAN FRIMMER