Pre aktivistky za ženské práva bola takáto veľkorysosť hneď podozrivá. V krátkom čase prišli s vysvetlením: Levy Mwanawasa má na mysli veľmi konkrétnu ženu: svoju manželku Maureen.
Mwanawasovi však nemožno vyčítať, že ženy utláča. Každej žene zvolenej do parlamentu sa ušiel nejaký ministerský úrad. Vo vládnom kabinete dokonca sedí aj žena z opozičnej strany.
Zambijčanky ostávajú ostražité. „Keď sa pozriete na dobu, odkedy Mwanawasa nastúpil, uvidíte, že neurobil nič, čo by nám dávalo šancu, že to v blízkej budúcnosti bude päťdesiat ku päťdesiat,“ povedala korešpondentovi BBC jedna Zambijčanka z mesta Lusaka. „Neexistuje systém. Niekde zvolia nejakú ženu a hneď sú z toho titulky novín. Pre nás je to však ako kvapka v mori,“ dodala.
V prezidentských voľbách v roku 2001 sa o úrad uchádzali dve ženy. Bolo to prvýkrát v histórií Zambie. Každej z nich sa podarilo získať len hŕstku hlasov.
Mnoho Zambijčanov si myslí, že krajinu už i teraz spoza trónu vedie žena - prezidentova manželka Maureen. „Teraz ju chce Mwanawasa len oficiálne dosadiť do kresla. Ale dúfam, že sa mu to nepodarí,“ povzdychla si náhodne oslovená Zambijčanka.
V desaťmiliónovej Zambii, bojujúcej s koloniálnym dedičstvom a maláriou, sa ženy dožívajú v priemere 48 rokov - čo je len o rok viac ako muži. Na Slovensku žijú ženy v priemere o 8 rokov dlhšie než muži a o 29 rokov dlhšie než Zambijčanky.
(zo)