
Dobrú úrodu uhoriek získame len pri dôslednej preventívnej ochrane porastov. FOTO - AR
Zdravie z ekozáhradkyV máji a júni ohrozuje úrodu záhradných rastlín celý rad chorôb a škodcov, v niektorých rokoch aj neskoré mrazy. Záhradkári hospodáriaci ekologickými metódami chránia rastliny mechanicky, biologickými prostriedkami a netoxickými chemickými prípravkami.
Pri mechanickej ochrane priebežne odstraňujeme na jabloniach konce jednoročných konárikov, napadnutých múčnatkou jabloňovou (so striebristým povlakom), deformované terminálne puky a infikované listové ružice. Zbavujeme ich tak primárnej infekcie a uľahčíme boj proti sekundárnym infekciám. Pri moníliovom usychaní kvetov a výhonkov marhúľ, višní a sliviek usychajúce výhonky odstránime a spálime. Pri veľkom výskyte nosánika, kvetovky jabloňovej a blyskáčika repkového treba striasať škodcov do plachty a obariť ich. Na jahodovisko možno nastlať k trsom fóliu alebo netkanú textíliu, prípadne slamu proti plesni sivej; hnilé plody zberáme a likvidujeme. Odstraňujeme tiež virózne trsy jahôd. Proti kvetárke kapustovej položíme okolo mladých rastlín kapusty bielu netkanú textíliu alebo zvyšky starého rúna či kobercov.
V júni napáda ovocné dreviny spriadač americký. Hniezda jeho mladých húseníc zbierame a spálime, alebo aplikujeme postrek bioprípravkom Biobit FC (15 až 30 ml na 10 litrov vody), ktorý je účinný aj proti iným húseniciam. Do záhonov zeleniny položíme žlté lepiace dosky proti moliciam, voškám a skočkám, modré proti strapkám a biele proti kvetárke kapustovej. Proti strapkám pomáhajú aj dravé roztoče. Na stromy ovocnín zavesíme biele lepiace dosky proti piliarke na jabloniach i slivkách a sférické žlté dosky proti vrtivke čerešňovej. Proti voškám na záhradných rastlinách účinkujú i parazitné osičky. Uvedené prostriedky mechanicko-biologickej ochrany dostať v špecializovaných predajniach záhradníckych potrieb.
Aj proti ďalším škodcom využívame mechanicko-biologický spôsob ochrany. Proti pásavke zemiakovej sa okrem ručného zberu používa na začiatku liahnutia lariev bioprípravok Novodor FC (75 až 100 ml na 10 litrov vody). Proti obaľovačom na viniči aplikujeme na začiatku liahnutia húseníc bioprípravky Biobit FC (20 ml na 10 l vody) alebo Biobit WP (10 g na 10 l vody).
Z chemických prostriedkov môžeme pri ochrane proti chorobám a škodcom uplatniť aj sírnaté prostriedky a v obmedzenom množstve i mednaté (do 3 kg na hektár, čo predstavuje 2 až 3 postreky za rok). V druhej polovici mája odporúčame napríklad urobiť preventívny postrek proti múčnatke viniča sírnatými prípravkami Sulka, Sulikol alebo Thiovit.
Proti plesni cibuľovej postriekame porast cibule meďnatými prípravkami Kuprikol alebo Kuprotix, prípadne Kuprofor. Tieto prostriedky aplikujeme aj pri rajčiakoch proti fytoftóre a septóriovej škvrnitosti listov (aj listov zeleru), pri uhorkách proti plesni uhorkovej, zemiakoch proti fytoftóre a na viniči proti peronospóre.
Proti viacerým z uvedených chorôb a škodcov odporúčame tiež fytoterapiu, o ktorej sa zmienime v niektorom z ďalších príspevkov.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.