V posledných rokoch začínajú byť vážnym problémom v najjužnejších oblastiach Slovenska poškodenia mladých rastúcich listov jabloní mínujúcimi škodcami. Spôsobujú ich najmä podkopáčik ovocný, podkopáčik špirálový a ploskáčik jabloňový. Vyskytujú sa v podstate vo všetkých oblastiach pestovania. Pri premnožení môžu spôsobiť citeľný pokles úrody a celkové oslabenie stromov.
Podkopáčik ovocný škodí na rôznych ovocných, ale aj iných listnatých drevinách. Prezimujú buď vajíčka na púčikoch stromov, alebo motýle v rôznych úkrytoch. Vyliahnuté húsenice neskoro na jar koncom apríla a začiatkom mája obžierajú listy, čím na nich vytvárajú typické úzke kľukaté míny, ktoré sa ku koncu mierne rozširujú. Vo vnútri míny sa nachádza trus a húsenica, ktorá takto žije 3 až 4 týždne. Dospelé húsenice prechádzajú na okolité listy, kde sa v bielom pavučinovom kokóniku zakukľujú. Asi o 2 týždne sa liahnu húsenice druhej generácie, ktoré škodia rovnakým spôsobom. Spolu má tri generácie.
Podkopáčik špirálový je bežný škodca ovocných a okrasných listnatých drevín. Prezimujú húseničky v bielych vankúšikových kokónikoch umiestnených v rozličných úkrytoch. Na jar sa zakukľujú a v máji vyliahnuté motýle kladú vajíčka jednotlivo do listovej čepele. Húseničky vyžierajú v listoch okrúhle pľuzgierovité míny, v ktorých je špirálovito usporiadaný čierny trus. Za rok má bežne dve, na juhu tri generácie.
Ploskáčik jabloňový škodí iba na jabloniach. Prezimuje v štádiu húsenice v míne. Na jar sa zakukľuje a motýle sa liahnu už na prelome apríla a mája. Samičky kladú vajíčka na rub listov do blízkosti hlavnej žily. Húseničky vyžierajú hnedé elipsovité alebo okrúhle míny na rube listov. Hotová mína býva znútra mierne stiahnutá vláknami, takže sa list slabo deformuje. V auguste sa objavuje druhá generácia. Často sa vyskytuje aj v škôlkach.
V súčasnosti možno pozorovať nálet najmä posledného zo spomínaných troch druhov. Mínujúce škodce najviac škodia v 1. signalizačnom pásme, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. V týchto oblastiach, zvlášť tam, kde aj v minulých rokoch vznikli hospodárske škody, možno odporučiť v najbližších dňoch ošetrenie prípravkami CALYPSO 480 SC, DIMILIN 48 SC alebo NOMOLT 15 SC. Ak nepoužijeme tieto prípravky, približne o týždeň neskôr možno ošetriť prípravkami KARATE 2,5 WG alebo TALSTAR 10 EC, ktoré sa aplikujú v čase liahnutia húseníc. Upozorňujeme na výber prípravku podľa škodlivosti na včely, pričom z tohto pohľadu je najbezpečnejší prípravok CALYPSO 480 SC.
Upozorňujeme aj na ochranu cibule z jesennej alebo skorej jarnej výsadby proti mínerke pórovej, ktorá škodí najmä v južných teplejších oblastiach. Pri chemickej ochrane, ktorá je potrebná iba v miestach jej pravidelného výskytu, sa používajú kontaktné prípravky CYPER 10 EM a CYPER NC 10 EM a hĺbkové prípravky BASUDIN 600 EW, DIAZOL 60 EC a DIAZOL 50 EW.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OORF