- ovocný strom v čase kvitnutia je náročný na plnohodnotnú výživu i dostatok vlahy v pôde? Dodávať živiny v období, keď strom naplno kvitne, je už neskoro. Skoro na jar treba preto stromy prihnojiť plnohodnotným kombinovaným hnojivom. Počas suchšej jari ich pred kvitnutím dobre zavlažíme.
- zemiaky potrebujú veľa slnka? Pri výbere miesta na výsadbu týchto plodín musíme pamätať najmä nato, že nie sú také náročné na kvalitu pôdy, ako na slnko. Na tvorbu hľúz potrebujú veľa slnka.
- pred sejbou semien uhoriek alebo výsadbou predpestovaných sadeníc si vopred pripravíme hniezda alebo jarčeky? Pre hniezdo vykopeme motykou jamku hlbokú asi 20 centimetrov, do nej nasypeme tretinu vedra kompostovej zeminy. Hniezdo zasypeme vykopanou ornicou, motykou ho trochu utlačíme a na vrchole kopčeka urobíme plytkú priehlbinu s vyvýšeným okrajom. Podobne pripravíme aj pestovateľské jarčeky. Vzdialenosť hniezd je asi 80 centimetrov. Od konca apríla vysievame uhorkové semená, alebo v druhej polovici mája predpestované sadenice. Pestovanie uhoriek v jarčekoch je výhodné pri zvislom vedení. Podobne môžeme pripraviť miesto aj na pestovanie melónov, cukiet, patizónov, tekvíc či iných tekvicovitých rastlín. Tento spôsob pestovania umožňuje zavlažovať priamo ku koreňom rastlín, pričom im nezmáčame listy.
- v teplejších oblastiach môžeme už vysádzať hlúboviny predpestované v chránených priestoroch? Pamätáme na to, že skorú úrodu prinesú len skoré odrody. Ich nevýhodou však je, že väčšina z nich rýchlo stráca konzumnú kvalitu. Kaleráb drevnatie, hlávky kapusty a kelu praskajú. Kvalitnú úrodu na dlhší čas si môžeme pripraviť výsadbou viacerých odrôd, od veľmi skorých až po poloskoré.
- skalník (Cotoneaster) je náročná drevina, stále nedocenená a málo využívaná v záhradkách? Jeho prednosťou je odolnosť proti nepriaznivým podmienkam a proti zamoreniu ovzdušia v priemyselných oblastiach. Neznáša vlhké plochy, dobre rastie i v chudobnejších pôdach. Rod skalník má viacero druhov, vždyzelené i opadavé. Kvitne bielymi, ružovými i červenými kvetmi v máji a júni. V jeseni sú kríky plné drobných červených bobuliek.
- dobrú úrodnosť malín a černíc podporíme rezom? Tieto bobuľoviny nie sú náročné na ošetrovanie, ale niektoré zásahy sú nutné. Patrí sem aj pravidelný rez. V apríli sa končí obdobie vhodné na rez, na odstránenie odrodených prútov z predchádzajúceho roku. (pav)