
Nepríjemný hlas perličiek sa stáva aj predmetom susedských sporov.
* Som mladý chovateľ hydiny. Perličky som začal chovať, pretože v knihe Vladimíra Malíka Chov hrabavej hydiny som sa dočítal, citujem: „Na rozdiel od kúr nehrabú, preto sa môžu pohybovať aj v záhradkárskych kultúrach.“ Perličky, ktoré chovám (plemeno modrá perlička) však hrabú takisto ako kury. Chcem sa vás preto opýtať, či ide o chybu v knihe, alebo sú moje perličky od ostatných odlišné. Moja druhá otázka sa takisto týka perličiek. V tej istej publikácii som sa dočítal, že hlasové prejavy perličiek neznášajú potkany, z ich okolia odídu. Ale potkanom to neprekáža, aj keď naše perličky majú hlas v absolútnom poriadku.
Váš stály čitateľ J. O. z okresu Martin
O odpoveď sme požiadali autora knižky Ing. Vladimíra Malíka. Potvrdil nám, že perličky nehrabú, ale zbierajú semená a hmyz. Čitateľovým perličkám, pravdepodobne, chýbajú v potrave niektoré minerálne látky, ktoré si vyhľadávajú v záhrade, preto hrabú. Ak nedostávajú kompletné kŕmne zmesi, potrebujú okrem plnohodnotného krmiva vápencový grit (dostať kúpiť). Grit sa podáva do samostatnej misky, ktorá má byť na mieste ich nočného odpočinku.
„Perličky nemožno, samozrejme, púšťať na záhony, keď napríklad dozrievajú jahody, ríbezle, vinič alebo paradajky, lebo tieto plody ich lákajú,“ hovorí V. Malík.
Čo sa týka hlasového prejavu perličiek, autor knižky pripomína, že tieto operence majú skutočne nepríjemný hlas, ktorý si zachovali ako znak pôvodného správania sa. Niektoré perličky večer alebo na každý podnet či stres, ktorý ich vyruší, reagujú škrekľavým zvukom.
„Perličky čitateľa sú zrejme vyšľachtenejšie, dlhodobo chované, preto sa správajú kultivovanejšie. K takýmto perličkám mu blahoželám,“ dopĺňa V. Malík. (inš)