Daily Telegraph 2. mája 2003
Futbal sa hrá pre diváka, či už ide o stretnutie Faerské ostrovy - Uzbekistan alebo Nemecko - Brazília. Z tohto hľadiska urobila Disciplinárna komisia Európskej futbalovej federácie naoko férový ťah, keď umožnila hrať kvalifikačné stretnutie na EURO 2004 Anglicko - Slovensko v Middlesbroughu 11. júna pred publikom. Ten istý orgán však zobral slovenským fanúšikom právo vidieť zápas rovnakej eliminácie s Lichtenštajnskom v Trnave. Iba nám blahosklonne kompromisne, a pre náš chudobný zväz azda aj prijateľne, znížil pokutu za rasistické prejavy v pamätnom bratislavskom októbrovom zápase s Anglickom (prehrali sme 1:2) zo 60-tisíc švajčiarskych frankov na dvadsať (frank stojí dnes približne 27 Sk). Anglická asociácia (FA) musí za výtržnosti v aprílovom stretnutí s Tureckom (2:0 pre ostrovanov) vyplatiť mastnejších 150-tisíc frankov, pre Britov však nesporne smiešnych.
Európsky futbalový „súd“ meral Anglicko a Slovensko evidentne dvojakým metrom v prospech bohatého a mocného. Disciplinárka nielenže nepostihla výtržníckych priaznivcov kolísky futbalu, ale ani ich zväz. Zápas na middlesbroughskom Riverside už vypredali (35 100 divákov) s očakávanou tržbou dvoch miliónov libier (libra stojí takmer 60 Sk).
Slováci si trest za rasistické prejavy iste zaslúžili. Faktom je, že sa na našom štadióne pri stretnutí podobného rangu, čert vie či išlo o ideologických extrémistov alebo „iba“ o neokrôchancov, objavili po prvý raz. UEFA išla na nás tvrdo. Polemizovať sa dá aj o nezvyčajne ráznej anglickej reakcii na správanie sa našincov. Ak však budú britské médiá postupovať i naďalej v duchu úvodného citátu včerajšieho Daily Telegraphu, tak ďakujeme, nech sa páči.
Angličania si zaslúžili rozhodne prísnejší trest. Už len s pripomienkou na minulosť. V nej priam striasa spomienka na besnenie liverpoolskych rowdies pred finále Pohára európskych majstrov 29. mája 1985 v Bruseli, pri ktorom prišlo o život 39 prívržencov Juventusu Turín. Znamenalo vtedy správne exemplárne päťročné embargo pre anglické kluby v európskych klubových súťažiach.
Londýnsky denník uvádza hneď tri vážne previnenia. Vypískanie tureckej hymny (to je asi najbežnejší, hoci odsúdeniahodný prístup nielen v Británii). „Oslavné“ vtrhnutie anglických fans po góloch v sieti Turka Rüstüho znamená už veľmi vážny organizátorský kiks. Rýchla okamžitá reakcia FA, že nenesie vinu za počínanie hooligans v uliciach Sunderlandu, bol chabý krycí manéver. Pozápasová inzultácia tureckého stopéra Alpaya do krvava mohla znamenať kontumáciu. Väčšina národných federácií by ju presne tak ohodnotila. Celkom iste aj anglická, keby išlo o „vnútornú vec“.
Daily Telegraph sa nad verdiktom UEFA aj so zdvihnutým prstom - je to posledné vážne varovanie, bude nasledovať zatvorenie štadióna alebo až vylúčenie zo súťaže - pousmial: „Rovnako nám hrozili aj pred EURO 2000 a nič sa nestalo.“ Denník sa napokon vtipne zastal aj Slovákov. „Tento dvojaký prístup znamená iba to, že máme lepších právnikov.“
PETER FUKATSCH