Do Bieleho domu sa vkradne mutant, zneškodní ochranku, prenikne do Oválnej pracovne, tam leží na zemi trasúci sa prezident. Mutant (Alan Cumming) zabodne do stola dýku a zmizne. Človek by sa nečudoval, keby modrá obluda urobila čokoľvek. O niečo neskôr sa predstaví po nemecky: „Mein Name ist Kurt Wagner.“ A ešte o niečo neskôr sa mutant s bojovým menom Nightcrawler modlí po nemecky ružence a otčenáš. Americkí diváci môžu hádať, či je za atentátom na Biely dom Gerhard Schröder alebo Francúzi. Alebo pápež?
Chudáka prezidenta mutant napadol len v stave totálneho zmätku, Nightcrawler sa v priebehu filmu stane dôležitým príslušníkom mutantskej komunity. X-Men 2 je v skutočnosti politicky veľmi mierumilovný film. Tí, čo zosnovali hnusný skutok nemecky hovoriacej príšery, boli aj tak americkí vojaci.
Filmom X-Men 2 sa Hollywood prihovára Európe: pozrite sa, sami si uvaríme svojich šialencov. X-Men je dielo, otvorené rôznym výkladom. Ide o mier, o vojnu a snahu americkej armády vládnuť. O strach ako hybnú silu americkej spoločnosti. O toleranciu a liberálnosť - napokon, inakosť mutantov už bola raz pri X-Menoch diskusnou tému.
Ku koncu sedí zloduch Magneto (Ian McKellan), ktorý vie ovládnuť všetko kovové, v klietke z umelej hmoty. Ale zlo sa nedá uväzniť navždy. Magneto v jednej z vizuálne najpôsobivejších scén unikne, a ako protihráč profesora Xaviera (Patrick Stewart) a jeho X-Mena krúži svetom. Ako Saddám alebo bin Ládin?
Wolverine (Hugh Jackman) vyrieši tajomstvo svojho pôvodu, X-Menov rozdelia, unesú. Musia sa zvliecť zo svojej mutantskej kože. Na konci, či, lepšie povedané, na druhom alebo treťom konci, sa jedna z X-Menských postáv obetuje v melodramatickej scéne, nadväzujúcej na slávny, aspoň v Amerike, komiksový príbeh Dark Phoenix Saga, z roku 1984.
Režisérovi Bryanovi Singerovi sa podarili strhujúce scény, ktoré odrážajú psychózy mutantov, obrazy plné bizarných premien postáv a plných bizarných strojov. A samozrejme, je pôžitok vidieť hercov ako McKellan alebo Halle Berryová ako komiksových hrdinov.
To, čo sa na X-Menoch nevydarilo, je, že film je pridlhý. A priveľa dejových línií diváka mätie. Nepriehľadnosť, akási ľubovoľnosť personálu je problém X-Menov. To sa v druhom diele ešte viac vystupňuje.
Keď Wolverine hľadá v chladničke pivo, povie mu žiak tej školy, že majú iba nealko. Wolverine mu venuje pohŕdavo-výsmešný pohľad. Takí sú X-Men 2: primálo pravých nápojov, samé bublinky. Zišlo by sa mu trocha viac z Wolverinovej coolness.