Ako v katalógu píše kurátorka výstavy Ľudmila Peterajová, „výstava si nenárokuje úplnosť problematiky, ako tomu bolo pred takmer štyridsiatimi rokmi na podujatí Generácia 1909 - Svedomie doby. Naopak, zúžili sme počet umelcov na ôsmich - tých, čo dali celému hnutiu zmysel, váhu, novosť, a tým posunuli vývoj nášho umenia ako autonómnej štruktúry i ako výpovede o svojej dobe.“
Výstava s názvom Sen a skutočnosť s podtitulom Z výtvarnej pokladnice Slovenska 1930 - 1950 obsahuje okolo 110 diel. Vystavené diela pochádzajú najmä z depozitu Slovenskej národnej galérie a Galérie mesta Bratislavy, ale aj ďalších galerijných inštitúcií na Slovensku, ako aj súkromných zbierok. Jej vernisáž v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci bude rozdelená do dvoch dní. Prvá, pre pozvaných hostí bude v utorok o 18.00 h, druhá sa uskutoční v stredu o 17.00 h.
„Urobili sme to z praktického hľadiska na základe poznatkov z vernisáže Alfonsa Muchu, na ktorú prišlo neuveriteľne veľa ľudí,“ hovorí manažér výstavy Jan Kukal. „Všetci autori patria ku kmeňovým postavám slovenského umenia dvadsiateho storočia, no na niektorých z nich sa často neprávom zabúda. A pritom som presvedčený, že majú európsky rozmer a ich tvorba zarezonuje aj v súčasnosti.“ (pet)
Čo treba vidieť
Ester Šimerová-Martinčeková: Zátišie, olej, 1931 (Slovenská národná galéria)
Jozef Kostka: Sen, bronz, 1941-42 (Galéria Jozefa Kostku)
Cyprián Majerník: Don Quijote a Sancho Panza, olej, po roku 1940 (Galéria mesta Bratislavy)
Ján Mudroch: Strach, olej, 1939 (GMB)
Peter Matejka: Žena na balkóne, olej, 1944 (SNG)
Ján Želibský: Lóža, olej, 1940 (GMB)
(Výber podľa Jana Kukala)