Brusel 2. mája (TASR) - Dve desiatky menších krajín nespokojných s návrhmi predsedu Konventu o budúcnosti EÚ Valéryho Giscarda dďEstaing rokujú dnes v Bruseli s cieľom pripraviť alternatívny návrh ústavných článkov o usporiadaní inštitúcií EÚ.
Slovensko na schôdzke zastupuje veľvyslanec pri EÚ a náhradný zástupca vlády v Konvente Juraj Migaš.
Prakticky všetky členské a kandidátske krajiny EÚ s výnimkou najväčších - Francúzska, Nemecka, Británie, Španielska či Talianska - odmietajú Giscardov návrh na vytvorenie stáleho prezidenta EÚ, ktorý by bol volený na dva a pol roka. Jeho úlohou by bolo pripravovať a riadiť summity únie a usmerňovať jej politiku.
Nepáči sa im tiež nápad znížiť počet členov Európskej komisie na 15. Znamenalo by to totiž, že by v nej neboli zastúpené všetky členské štáty, ako je tomu dnes.
Menšie krajiny preto zvolali na dnes stretnutie svojich zástupcov v Konvente, aby pripravili altertatívny návrh inštitucionálneho usporiadania EÚ. Vyslovia sa v ňom okrem iného za zachovanie rotujúceho predsedníctva EÚ a za to, aby každá krajina mala v EK jedného komisára.
Úsilie menších krajín podporila tento týždeň aj Európska komisia, ktorá patrí medzi najtvrdších kritikov Giscardovho návrhu. Komisia v stredu o ňom dlhé hodiny diskutovala a pripravila sériu pozmeňujúcich návrhov.
Žiada v nich, aby v 25-člennej únii mal každý štát jedného komisára. "Myslíme si, že aspoň komisia by mala byť inštitúciou, kde majú všetky štáty rovnocenné zastúpenie," povedal dnes hovorca Gerassimos Thomas. V Európskom parlamente a Rade EÚ sú totiž členské štáty zastúpené pomerne podľa svojej veľkosti. Najviac poslancov v EP a hlasov v rade má Nemecko.
Aby bola aj pri 25-člennom počte komisia efektívna, navrhuje vytvorenie tímov komisárov, ktorí by boli spoločne zodpovední za jednotlivé oblasti.
Dnes má komisia 20 členov, päť väčších členských krajín má dvojnásobné zastúpenie, ostatné krajiny majú po jednom komisárovi. Každý komisár je zodpovedný za istú oblasť, napríklad vnútorný trh, poľnohospodárstvo, rozšírenie, obchod.
Komisia tiež v stredajšej diskusii potvrdila odmietavé stanovisko k myšlienke stáleho prezidenta alebo predsedu Európskej rady. Navrhla zachovanie súčasného rotujúceho predsedníctva, ktoré by sa však predĺžilo zo šiestich mesiacov na jeden rok.
(spravodajca TASR Robert Sermek)im