Mníchov 2. mája (TASR) - Riaditeľ hospodárskeho ústavu IFO Hans-Werner Sinn v nemeckom denníku Süddeutsche Zeitung napísal, že keď je menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) veľmi reštriktívna, vtedy dochádza k poškodzovaniu najmä Nemecko a Francúzsko.
Domnieva sa, že priemerný inflačný cieľ, ktorý je teraz v EÚ 2 %, by ECB mala zvýšiť na 2,5 %. Pritom by mala dbať o to, aby ani jedna krajina neklesla do veľmi nízkej miery inflácie. Jej nízku mieru pokladá za veľmi nebezpečnú pre stabilitu európskeho hospodárstva.
Inflačný cieľ 2,5 % by sa mal zachovať na celé obdobie transformácie európskych ekonomík, ktoré začali vytvárať homogénne ekonomické prostredie vytvorením Európskej menovej (a hospodárskej) únie (EMÚ).
Za štyri roky EMÚ je priemerná výška inflácia v spoločenstve 2,7 %. Rozdiel medzi plánovaným cieľom a realitou nie je náhodný. Súvisí s tým, že medzi jednotlivými krajinami vytvárajúcimi novú hospodársku jednotku pretrvávajú veľké rozdiely. Hoci ich ceny na predmety dlhodobej spotreby sú približne rovnaké, rozdielne sú ceny neobchodovaných produktov, medzi ktoré patrí nájomné, stavebné materiály, výkony remeselníkov a reštaurácií. Tieto rozdiely súvisia s rozličnými mzdami pracovníkov, ktoré sa zachovávajú medzi jednotlivými krajinami. Čím vyspelejšia je krajina, tým sú aj tieto ceny vyššie.
Konvergencia ekonomík členov EMÚ v nasledujúcich dvoch desaťročiach bude významne napredovať. Počas nich sa mzdy v zaostávajúcich krajinách do veľkej miery vyrovnajú. Spolu s tým dôjde k vyrovnaniu nízkych cien služieb s cenami vo vyspelých krajinách.
Podľa Sinna je to prirodzený a žiaduci proces stierania rozdielov v spoločenstve. Bude ho dokonca podporovať aj samotná existencia eura. Spoločná mena uskutočnila úverovú konvergenciu zo dňa na deň. V zaostalejších krajinách sú úroky nižšie, než by boli pri zachovaní samostatných národných mien. Lacnejšie peniaze v týchto krajinách podporujú kapitálové investície, reálny rast ekonomiky, zrýchľujú mzdové vyrovnanie voči vyspelejším členom a zvyšujú mieru inflácie.
Sinn upozorňuje na to, že úsilie o zbrzdenie miery inflácie v menej rozvinutých krajinách reštriktívnou peňažnou politikou ECB vedie k tomu, že najvyspelejšie krajiny spoločenstva ako Nemecko a Francúzsko sú zatláčané do pásma nízkej miery inflácie. Tieto krajiny sú obeťami menovej politiky ECB. V súčasných podmienkach však veľké firmy v oboch krajinách pri mzdových zásadách, ktoré v nich platia, potrebujú znižovať mzdové a iné náklady. Keďže to nemôžu urobiť prostredníctvom rastu cien, musia sa uchýliť k znižovaniu mzdových nákladov a to je príčina prepúšťania v nich. Rozsah prepúšťania je o to väčší, o čo nižšia je miera inflácie.